80 yıllık rekabet sürüyor: İlerici öğretmen gerici esnafa karşı
Eren Aksoyoğlu

80 yıllık rekabet sürüyor: İlerici öğretmen gerici esnafa karşı

Kentli kıza aşık olan Hasip ile Nasip seçimlerde sağın oylarını ikiye bölünce “din düşmanı” solcu Vecdi aradan sıyrılıp belediye başkanı olur. Esasen bu hikaye esnafı güzelce tarif ediyor.

Para dostu, pragmatik, çıkarcı, kendi çelişkilerinden dahi fayda sağlamasını bilen, sağın taşıyıcısı esnaf bütün bunları suratına vurmaya hazır, ilerlemeci öğretmenlerle yıllardır kavga ediyor. Cumhuriyet’in gericilikle kavgasının ardında bu büyük rekabet yatıyor. Biri kazanacak, diğeri kaybedecek.

Köy Enstitülerinden kız çocuklarını evde saklayan köylülere, Halkevleri’nden Amerikan filolarını secde edenlere yazılan hikaye de, edilen kavga da hep aynı. Dolayısıyla taraflar da aynı. Siyaset bilimi derslerinden bildiğimiz ilk Meclis’teki birinci ve ikinci grupların kökleri de bu toplumsal iki tabakada yatıyor. Eksen böyle olunca bugünkü rekabet de yeniden bir anlam kazanıyor.

Neredeyse tanıdığım herkes bu seçimin bambaşka olacağını söylüyor, bunların bazıları yaşayacağımız seçimin “bir son seçim” olacağını da belirtiyor. Ben bu son bölüme katılmıyorum. Belki toplumun diğer kesimlerinde sizin, benim; Türkiye’nin ilerici güçlerinin anladığı anlamda bir demokrasi algısı yoktur, demokrasi bu kadar derinlikli değildir veya hayatlarına nüfuz etmiyordur. Ancak karşı mahallede de demokrasi halen bir anlam ifade ediyor, sadece sandıkla ilişkili olsa da bir anlam ifade ediyor. Bu nedenden dolayı iktidar partisi sandığı toplumun önünden kaldıramaz, onun içini boşaltamaz.

Ancak bu seçimler sahiden de bambaşka. 80 yıllık rekabetin son döneminde gerici esnafa karşı çok defa kaybettik. Sükunetli, aklı başında, naif öğretmenlerimiz kaybettikçe kenara çekildiler; ama şimdi karşılarında altta kalmayan, sözünü esirgemeyen, kavga etmeye hazır, gömleğinin kollarını sıvamış bir öğretmen var.

Gezi’den sonra tartışmaya katılanların arttığı bir ortamda herkes “karşı mahalleden oy almamız gerektiğinden” söz ediyor. Bunun için olabildiğince pragmatik olmamız gerektiğini de salık veriyorlar. Yoo bizim öğretmen bal gibi kavga ediyor, rakibini geriyor, onun insicamını bozuyor. Oyunu rakip sahaya taşıyor ve alışık olmadığımız bir şekilde herkesin ilgisini çekmeyi beceriyor.

Öğretmen mahallenin ortasında yakaladığı esnafı bozdukça bozuyor. Esnafın arkadaşları bıyık altından gülüyor, çaylar içiliyor, öğretmen işine gidiyor. Öğretmen akşam okul çıkışı “merhaba” diyor, ortama giriyor, esnaf onu “aleyküm selam” diye karşılıyor. Esnaf öğretmene “giydirmek için” gün boyu laflar hazırlamış. Ama hiçbiri işe yaramıyor. Esnaf konuştukça öğretmen üstüne çıkıyor. Hatırlarsınız, bu tartışmalarda öfkelenen hep öğretmen olurdu, şimdi o gülümsüyor, esnaf öfkeden kuduruyor, öğretmen her tartışmanın sonunda kahkahalara boğuluyor.

Esnaf müşterilerini kazıklamanın yeni yollarını ararken 80 yıllık düşmanını ezecek bir formül üzerinde de çalışıyor. Arkadaşları ise artık çocuklarını emanet ettiği öğretmen ile esnaf arkadaşları arasında bir tercih yapmak zorunda kalacaklar. Kime yaklaşacaklar?

İşte öyle bir haftadayız. Toplumun buna karar vereceği bir haftadayız.

 

http://sosyaldemokratlar.org/80-yillik-rekabet-suruyor-ilerici-ogretmen-gerici-esnafa-karsi/

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi