- CHP adayını neden belirlemiyor?
Eren Aksoyoğlu

- CHP adayını neden belirlemiyor?

Belki yöneticiler liderin ağzına bakıyordur, belki lider kamuoyundan gelen uğultuları dinliyordur. Belki ikisi birdendir.

Eğer öyleyse iyi. Çünkü olmayan bir aday baskın seçimlere 58 gün kalmışken kent kent gezeceğine işleri CHP bürokrasisine bırakmış, orada beliren hamleler en büyük rakiple arasındaki oy farkını kapatıyor olabilir. Aday iyi polis olur, onun belirlendiği veya kamuoyuna sunulduğu güne kadar kötü polis alttan alta vurmaya devam eder.

Kamuoyu Twitter’dan başlayan bir tartışmayı ana akım medyaya taşırken lider attığı oltaya kimlerin takıldığını izler. Eğer kamuoyu büyük bir tepki verirse yöneticileri aracılığıyla “bu nereden çıktı ki?” açıklaması yaptırır. CHP kamuoyunun gündemini meşgul edecek kadar oradadır. Tepkilerin usul usul biriktiği bir dönem henüz geçilmiştir. Ama lider becerisini göstermiş, parti çevresini tamamen çevirmiş, herkesi ikna etmiştir. Bu iş sadece bir Cumhurbaşkanı adayı seçmekle bitmez, daha milletvekili listeleri de yapılacaktır. “CHP adayını ne zaman belirleyecek” sorusunun cevabı “yeterince yıprandığı endişesinin” devreye girdiği zamandır. Parti bürokrasisi “yeter, partiye çok vurmayın, yıpranıyoruz” dediğinde il ve ilçe örgütlerinin, büyük kentlerde yaşayan toplumsal tabanının, televizyondaki yorumcularının desteğini liderin arkasına toplamaya başlamıştır. Lider her geçen gün “süreci iyi yöneten karizmatik bir obje” olmaya başlar. Seçmen yeni krediler açar. Kredi anketlerle desteklenir. Aslında parti tabanının Cumhurbaşkanı olarak görmek istediği kişi partinin lideridir. Ancak lider fedakarlık gösterip büyük bir koalisyon aramaktadır. Karizmatik liderlik giderek büyür, kredi büyür. Lider kısa süre önce partinin yetkili organları tarafında sıkıştırılırken bugün Cumhurbaşkanı adayından milletvekili listelerine kadar her şeyi belirleyecek tek kişi haline gelir.

Tüzüğe göre liderden daha yetkili organ, Parti Meclisi toplanır. Daha 2 ay önce lidere bayrak açan bazı yöneticiler kuzu gibi olmuşlardır. Malum, baskın seçim varken ne teamül yoklaması yapılabilir ne de önseçim. Madem her şey liderin elindedir, fazla ses etmemek gerekir.

Liderin bundan sonra yapması gereken tek şey beklemektir. Büyük fırtına dinmeye yakınken anket şirketinden yeni bir çalışma gelir. Etkiler görülür, verilen krediler görülür; lider ne yapması gerektiğini biliyordur.

Artık eli yeterince rahatlayan lider, 24 Haziran’dan sonra karşısına “genel başkanlığa aday” olamayacak bir Cumhurbaşkanı adayıyla kamuoyunun karşısına çıkacaktır. Çünkü Cumhurbaşkanı adayını ya “yedirecekler” ya da partinin dışından seçeceklerdir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası