Kadın cinayetlerinin özne problemi
Melis Söylemez -

Kadın cinayetlerinin özne problemi

Dün takvimler 11 Şubat'ı gösteriyordu,
Suphi Altındöken isimli kişinin, bir genç kadına tecavüz etmeye çalışıp vahşice katlettiği günün 3. senesi...

Bugünü anlatmaya çalışırken “Özgecan” deseydim hiçkimse tereddüt etmeden neden bahsettiğimi anlayacaktı ancak ben bu eski betimlemelerin artık sona ermesini istiyorum. Devlet yargısıyla, medyasıyla ve bizim gibi iyiniyetli insanların “mağdur kadın” algısıyla erkek egemenliğini koruyor. Bir cinayet ancak tüm detaylarıyla medyada “mağdurun masumluğu” üzerinden topluma aktarıldığında katil “iyi hal indirimi” olarak bilinen takdiri indirim sebebinden faydalanamıyor(!)

Kadınlara yönelik şiddete, mağdur öznesinde tepki göstermek bizim toplumumuzda eski bir gelenek. Kadını kadın olduğu için değil sadece “doğurganlık” vasfına sahip bir varlık olduğu için “anne” olabildiği için kutsayan ataerkil zihniyetin bir yansıması bu. İşte kadın cinayetlerini politik yapan da bu. Kadınların topluca değil tek tek kıyıma uğruyor olması kadın cinayetlerinin politik olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

“Kadına şiddet abartılıyor”,
“Tecavüzcü, kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından daha masum.” “Medya olayları abartıyor. Kadına yönelik şiddet algıda seçicilik.“ “Kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek.“
“Türk kadını evinin süsüdür.”

Bu sözleri bir kısmını bize duyurmamaya çalışan bir kısmını ise allayıp pullayıp erkeklere düşünüş biçimi olarak dikte eden ana akım medyada kadın cinayetlerinin ele alınışı, kadın cinayetlerinin politikliğinin kanıtıdır. Çünkü aynı basın “Özgecan’ın katlediliş şeklini bir film senaryosu gibi sayfa sayfa anlatırken, yakılarak öldürülen trans kadın “Hande Kader”in katledilişinden bahsetmedi bile.

Politikacıların bir kısmının, dikte etmeye çalıştığı yaşam tarzına uygun olarak yaşayan ancak; tecavüz edilen, öldürülen kadının ardından kitleler ayaklanırken, hepimizin vicdanları senelerce kanarken, bahsettiğimiz bir kısma göre sıradan ya da sıra dışı yaşayan kadınların acıları sadece yakınlarının gönüllerini yakıyor ve sadece birer istatistik olarak araştırmalarda yer alıyor.

Ana akım medyanın bize dayattığı kaderi değiştirmek için, varoluş sadece nüfus kütüklerinde yer almasa da nefes alan kadın ve erkek sayısı baz alındığında hiçbir dönemde azınlık olmayan kadınların varlığını kıyıma uğratan erkekleri ve özellikle öldüren erkeğin, tecavüz eden erkeğin “iyi niyetinin” olmayacağını hele hele bunun asla ve asla “kadının yaşayışı” ile ilişkilendirilemeyeceğini herkese göstermek için, kadını metalaştırmadan da katillerin ve tecavüzcülerin hak ettikleri en ağır cezayı aldıklarını görmek için, herkesi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun takip ettiği davaları takip etmeye davet ediyorum. Katilleri unutmamaya davet ediyorum:

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun bu hafta takip edeceği davalardan bazıları:

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası