İstiklal Caddesi'nde polis ablukası

Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’nda 701’inci eylemleri öncesinde İstiklal Caddesi’nin bazı bölümleri polis ablukasına alınarak girişler kapatıldı.

İstiklal Caddesi'nde polis ablukası

Bugün Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri’nin düzenleyeceği 701’inci hafta eylemi öncesi Taksim’in önemli bir bölümü polislerce ablukaya alındı. Galatasaray Meydanı ve İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm yollar bariyerler ile kapatılırken, bölgede çok sayıda TOMA konuşlandırıldı.

Eylemi takip eden basın mensupları ve Cumartesi Anneleri ile diğer Cumartesi İnsanları İstiklal Caddesi, Çukurlu Çeşme Sokak'taki İnsan Hakları Derneği (İHD) binası önünde toplanmaya başladı.

İHD binası önüne gelenler arasında 2007’de uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden gazeteci Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, oğlu Arat Dink, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Hüda Kaya ve Garo Paylan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve CHP milletvekilleri Ali Şeker ve Sezgin Tanrıkuluda yer alıyor.

NE OLMUŞTU?

27 Mayıs 1995'ten bu yana Cumartesi günleri Galatasaray Meydanı'nda oturma eylemleri düzenleyerek, gözaltında kaybolan yakınlarını ve faili meçhul siyasi cinayetlere kurban giden yakınlarının faillerini arayanlardan oluşan Cumartesi Anneleri ve destekçileri olan Cumartesi İnsanları geçtiğimiz hafta 700. defa bir araya gelmişti.

Eylemin, başlamasına 2 saat kala İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu'nun emriyle yasaklanmasıyla birlikte polisler Cumartesi Anneleri'ne karşı biber gazı ve plastik mermi kullanmış ve 47 kişiyi gözaltına almıştı. Hafta içinde İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Sözcüsü Ömer Çelik de Cumartesi Anneleri'nin eylemlerine izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

* Haberde kullanılan fotoğraflar: Haluk Kalafat, Beyza Kural - bianet

cumartesi anneleri cumartesi insanları istiklal caddesi galatasaray toma taksim eylem insan hakları derneği hdp garo paylan arat dink rakel dink hüda kaya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti