Karardan sonra kaçmaya çalıştı

​Danıştay saldırısı davası sanıklarından Osman Yıldırım, 39 yıl hapse mahkum edildiği duruşma öncesi yurtdışına kaçmak isterken Edirne'de yakalandı.

Karardan sonra kaçmaya çalıştı

Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’in yaşamını yitirdiği, 4 kişinin yaralandığı, 17 Mayıs 2006’da gerçekleşen ve kamuoyunda Danıştay saldırısı olarak bilinen davada sanıklardan saldırıyı gerçekleştiren Alparslan Arslan'a ağırlaştırılmış müebbet ve 72 yıl hapis cezası verildi. 

Davanın diğer sanıkları Osman Yıldırım, İsmail Sağır ve Erhan Timuroğlu ise, 39 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırıldı. Davada bugün 39 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılan Osman Yıldırım, Yunanistan'a kaçmak isterken, Edirne'de jandarma ekipleri tarafından yakalandı.

'DEVLET BANA İHANET ETTİ'

Edirne İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Yunanistan sınırındaki Elçili köyünde sırt çantası ile birlikte sınıra doğru giden bir şüpheliyi yakaladı. İl Jandarma Komutanlığı'na götürülen şüphelinin, Danıştay saldırısı davası sanıklarından Osman Yıldırım olduğu belirlendi.

Gazetecilerin "Neden kaçıyordunuz?" sorusuna Yıldırım, "Ben kaçmıyordum, geliyordum. Duruşmaya geliyordum ama devlet bana ihanet etti" diye karşılık verdi.

Yıldırım, çıkarıldığı Mahkemece tutuklanarak Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'ne konuldu.

OSMAN YILDIRIM TUTUKSUZ YARGILANIYORDU

Ankara’daki Danıştay Cinayeti davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan ancak bu karar Yargıtay tarafından bozulan Osman Yıldırım'ın davası İstanbul'daki Ergenekon davasıyla birleştirilmişti. Yıldırım Ergenekon davasında hem sanık hem gizli tanık hem de tanıklık yapmıştı. Birleşen dosya kapsamında Osman Yıldırım Danıştay saldırısına yardım ettiğine dair kesin ve inandırıcı delil olmadığı gerekçesiyle beraat ettirilmiş, "Ergenekon üyeliğinden" suçlu bulunup 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak bu ceza da "işlenen suçlarla ilgili işbirliği yaptığı ve bilgi verdiği" gerekçesiyle 3 yıl 9 aya kadar indirilmişti. Bu süreç sonunda Ergenekon davasının "gizli tanığı'' Yıldırım, patlayıcı madde bulundurmak suçunu işlediği gerekçesiyle 5 yıl 3 ay hapis cezası daha alarak toplam 9 yıl hapis cezası almasına rağmen 2013'te tahliye edilmişti.

danıştay danıştay saldırısı osman yıldırım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti