Cumartesi Anneleri Erdoğan'dan randevu istedi

700. hafta eyleminde saldırıya uğrayan Cumartesi Anneleri 701. oturum öncesi basın açıklaması düzenledi.

Cumartesi Anneleri Erdoğan'dan randevu istedi

Galatasaray Meydanı'nda 700. oturumunda İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla engellenen ve bu esnada polis şiddetine maruz kalan Cumartesi Anneleri ve insanları bugün 701. oturum öncesi yaptığı basın toplantısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan randevu talep ettiklerini duyurdu. 

Basın toplantısına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Züleyha Gülüm, Hüda Kaya, Garo Paylan, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Oya Ersoy ve Sezgin Tanrıkulu da katıldı.

Basın açıklamasını 1995 yılında kaybedilen Hasan Ocak'ın kardeşi Maside Ocak okudu. Maside Ocak şunları söyledi:

" Tükenmedi umudum, azalmadı direncim, solmadı karanfilim" diyerek 700 hafta buluştuk. 701. Haftamızda kayıp yakınları olarak yine Galatasaray da olacağız. Son insanın akıbetinin açıklanıp tüm failler cezalandırılacağa kadar adalet talep etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. 

O barışçıl meydanın şiddetle anılmasına izin vermeyeceğiz... Kayıplarımızı aramaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Bizler kayıpların anne, baba, kardeşleri, insan hakları savunucuları olarak 1995 tariihnde Galatasaray meydanına çıktık. Çünkü bizim yakınlarımız gibi başka insanlar işindeni evinden, okulundan, herkesin gözü önünde gözaltına alınıyordu... Yakınlarımızın gözaltına alındığına ve görüldüğüne dair tanıklar olmasına rağmen resmî makamlar 'Bizde yok' cevabı veriyordu. 'Türk polisi işkence yapmaz', 'İnsan kaybetmez' diye dosyaları kapatıyor, hak aramanın tüm yollarını tıkıyorlardı. "

'TÜRKİYE'NİN EN UZUN ERİMLİ BARIŞÇIL PROTESTOSUNU GERÇEKLEŞTİRİYORUZ'

699 hafta boyunca gözaltına kaybedilenlerin akıbeti açıklansın, failler cezasızlara son verilsin kimse kaybedilmesin. 700 haftadır dile gelen bu talepler demokratik toplumun değerlerine anayasal normlarına ve anayasal kurallara dayalı meşru haklardır... Türkiye’nin en uzun erimli barışçıl protestosunu gerçekleştiriyoruz... 16 hükümet değişti... 5 şubat 2011'te Dolmabahçe görüşmesinin üzerinden 7 yıl 8 ay geçti. Başta Erdoğan olmak üzere eşi ve Başbakanlık kaynaklarının açıklamasına göre kayıplarımızı bulma açıklamadı ilk defa yapıldı.. Başbakan talimatıyla Cemil Kırbayır Komisyonu'nun 2011 tarihli raporuna Kırbayırın işkenceyle öldürüldüğü açıklandı... Sorgulamayı yapan 3 birim; emniyet, MİT ve sıkıyönetim komutanı hakkında suç duyurusunda bulunma sonucuna ulaşıldı" denildi. Buna rağmen aradan 7 yıl geçmesine rağmen hala dava açılmadı. Kemikleri ailesine teslim edilemedi. O günden bugüne sağ bulma umudumuz tükendi ama hala bir mezara da ulaşamadık. "

'YİNE GALATASARAYDAYIZ'

Faillerin yargılanması hakikatin açığa çıkarılması için bir ilerlemeye tanık olmadık. Annelerimizin sürüklenerek darp edilmesi ailelerin gözaltına alınması adalete olan güvenimizi bir kez daha sarstı.. İçişleri Bakanı'nın hakaret içeren açıklamaları bizi derinden yaraladı... "Tükenmedi umudum, azalmadı direncim, solmadı karanfilim" diyerek 700 hafta buluştuk. 701. haftamızda kayıp yakınları olarak yine Galatasaray da olacağız. Son insanın akıbetinin açıklanıp tüm failler cezalandırılacağa kadar adalet talep etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. 

erdoğan randevu cumartesi anneleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti