Marketlerde 'hileli zam'

Türk Lirası’nın rekor düzeyde değer kaybetmesi sonrası bazı markalar, gramajı düşürüp fiyatı sabit tuttu.

Marketlerde 'hileli zam'

ABD ile yaşanan siyasi kriz sonrası Türk Lirası'nın yabancı para cinsleri üzerinde rekor düzeyde değer kaybı yaşamasıyla pek çok şirket market raflarında yer alan ürünlerin fiyatlarını gramaj üzerinden artırmaya başladı. Marketlerde hem raf fiyatları hem de ürün üzerindeki gramajlar değişti.

Vatandaşın 100, 200, 250, 300, 500 ve 1000 gram olarak bildiği pek çok ürün 111, 225, 130, 40, 172, 960, 1440, 810 gibi küsuratlı gramajlarla satılmaya başlandı. Gramajlardaki bu değişiklik, özellikle kuruyemiş, deterjan, çikolata ve şarküteri ürünlerinde göze çarpıyor.

'GİZLİ ZAM YAPMAYA KİMSENİN HAKKI YOK'

Pınar Çelik'in Sabah gazetesinde yer alan haberine göre, Tüketicileri Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Şükran Eroğlu ise vatandaşın resmen kandırıldığını, bunun yasa önünde suç olduğunu belirterek, "Bir gramaj azaltma ya da zam varsa müşterinin bu konuda bilgilendirilmesi yasal zorunluluk. Gizli zam yapmaya kimsenin hakkı yok" dedi.

'KASAPLAR STOK YAPIYOR'

Bazı kişilerin gıda ürünlerini stoklayarak daha fazla para kazanma yarışına girmiş durumda olduğu belirtiliyor. Kırmızı et arzının arttığı Kurban Bayramı sonrasında bile birçok kasap, reyonlarına et koymuyor.

'MÜŞTERİYİ KANDIRIYORLAR'

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, markaların kur nedeniyle yüzde 10-30 arasında değişen zam geçişini rafa yansıttığını söyledi. "Ürün 80 gramken fiyatı artırmamak adına gramajı düşüren firmalar var. Ama bu şekilde müşteriyi kandırıyorlar. Bunu yapan firmaları uyardık, standardı bozmayın dedik" diyen Altunbilek, eylülde her şeyin dengeye oturacağını iddia etti.

 

zam market türk lirası tüketici
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi