Kılıçdaroğlu: 'Erdoğan'a 9 sorum var'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısı öncesinde ekonomideki kötü gidişata dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu: 'Erdoğan'a 9 sorum var'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, CHP'nin 13 maddelik ekonomi paketini hatırlatarak, Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 9 soru yöneltti. Cumartesi Anneleri hakkında da açıklama yapan Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

Türkiye ciddi bir açmazla karşı karşıya. Ciddi bir ekonomik kriz var. 3 ayda 1 toplanması gereken Ekonomik ve Sosyal Konsey en son 2009 yılında toplanmış. Gerçekleri dinlemekten rahatsızlar. Biz Türkiye'nin içinde bulunduğu şartları dikkate alarak, Türkiye bu badireyi nasıl atlatır diye 13 maddelik açıklama yaptık. İyi niyetle, Türkiye'yi sevdiğimiz için, Türkiye'nin geleceğiyle ilgili daha güçlü bir profili ortaya çıkarmak için bunları seslendirdik. Neydi bu 13 madde: Liyakat sistemini darmadağın ettiniz, yeniden oluşturun. Türkiye bu krizden çıkacaksa hukuk reformu yapmak zorundasınız. Merkez Bankası bağımsız olması lazım. Bütün ihaleleri Türk Lirası'na çevirin. Bütçede disiplin sağlayın. Türkiye'nin dış politika anlayışı değişmeli. Kontrolsüz borçlanmalardan vazgeçin. Adaletsiz vergi politikalarından vazgeçin. Doğru planlamayla üretimi artırın dedik. İsraftan vazgeçin. 

Ekonominin bu hale geldiğini biliyorduk. Seçimlerin öne alınmasının nedeni de buydu. Seçimden sonra patlak verdi. ABD'li bir papaz varmış da kriz o yüzden çıkmış. Kriz zaten vardı. Dış güçler bizimle oynuyor diyorlar, sen çocuk musun? Almanya'da, Meksika'da kriz çıkmıyor, neden Türkiye'de çıkıyor? Bunlar yarayı tedavi etmez, yarayı derinleştirir. 

'9 SORUM VAR'

Erdoğan'a 9 soru soruyorum. 

1. Tarımı bitir, çiftçiyi borç batağına sürükle. Tarım ürünü ithal et diyen dış güçler miydi?

2. En büyük ihaleleri dolarla ver diyen dış güçler miydi?

3. İhalelere gelir garantisi ver diyen dış güçler miydi?

4. Yandaşların dış borçlarına devleti kefil et diyen dış güçler miydi?

5. Döviz geliri olmayan şirketlere döviz cinsinden borçlanmasına izin ver diyen dış güçler miydi?

6. Türkiye'yi Londra'da tefecilere teslim eden dış güçler miydi?

7. Merkez Bankası'na müdahale et, her şeyi sen belirle diyen dış güçler miydi?

8. Borç alan emir alır diyordun. Bugüne kadar emir aldığın dış güçleri açıklayacak mısın?

9. Borç almak için Katar'ın kapısına gittin yeni emirleri Katar'dan mı alacaksın? 

'NEDEN HAPİSTELER?'

Hukuk güvenliğini sağlamak zorundasınız. İnsanların can ve mal güvenliğini sağlamak zorundasınız.

Enis Berberoğlu, Eren Erdem neden hapiste! Osman Kavala niye hapiste. Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan… Düşüncelerini beğeniriz ya da beğenmeyiz ama bunlar sadece kalemleriyle düşüncelerini ifade ettiler. 

'ANNELERİ YERLERDE SÜRÜKLÜYORSUNUZ'

" Eğer devleti demokratik geliştirmezseniz süratle organize suç örgütüne dönüşebilir. Cumartesi Anneleri’ne bakın. Yerlerde süründürüyorsunuz o yaşlı kadınları, anneleri. Ben orantısız güç kullanan polislere bir şey demiyorum, talimatları verenlere söylüyorum. Hangi gerekçeyle anneleri yerlerde sürüklediniz. Bir suçu var, 'Oğlumun mezarı nerede' diye sormak. Örgütlü suç devlette böyle oluşur.

kılıçdaroğlu kemal kılıçdaroğlu chp erdoğan ekonomi enis berberoğlu eren erdem osman kavala nazlı ılıcak ahmet altan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti