ÖSO milisleri Türk Lirası'ndan şikayetçi

Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin kontrol ettiği Afrin-Cerablus bölgesinde üslenen ÖSO milislerinin Türk lirasındaki değer kaybından şikayet ettikleri iddia edildi.

ÖSO milisleri Türk Lirası'ndan şikayetçi

Reuters, Kilis’in Öncüpınar sınır kapası karşısındaki Suriye’nin Azez kentinden geçtiği haberde, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin kontrol ettiği Afrin-Cerablus bölgesinde üslenen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) milislerinin Türk lirasındaki değer kaybından şikayetlerini “Maaşlarımız değersiz hale geldi”sözleriyle aktardı.

Haberin detayları şu şekilde:

Ankara Afrin’den Cerablus uzanan bölgede sağlık-eğitim hizmeti verip silahlı gruplardan yeni bir ordu oluşturdu.Türkiye’den lirayla maaş alanlar yüzde 40’lık değer kaybından şikayet ediyor.

Azez’deki döviz bürosu sahibi Muhammed Hadi Hasano ”Lira iki ay öncesine dek Suriye topraklarında güçlüydü ama sonra aşama aşama değer kaybetmeye başladı. 800 TL o zaman 100 bin Suriye poundu ediyordu. Şimdi sadece 40 bin pound” dedi.

Azez’de bulunan ÖSO üyesi Hasan Kinno maaşıyla ilgili şunları söyledi: ”Türk lirası Suriye poundu karşısında değer kaybetmeye başladığında maaşlarımız değersiz hale geldi. Savaşçı maaşını alıyor ve pazara gidiyor… ve maaş bir hafta zor yetiyor. Şu an tanıklık ettiğimiz gerçeklik bu. Durum çok zor ve bir çözümü yok.”

Maaşlarını Türk Lirası olarak almamaları gerektiğini söyleyen Kinno, ”Bizim için Suriye poundu almak daha iyi çünkü paramızı Suriye topraklarında harcıyoruz. Ama nihayetinde bizi destekleyenlerin kurallarına uymak zorundayız” diye konuştu.

Bir tıbbi yardım kuruluşundan Türk Lirasıyla maaş alan Muhammed Şeyko ise maaşının geçmişte ayda 525 dolara denk ettiğini belirterek ”Maaşım yaklaşık 100 dolar azaldı. Bu kaybı kim tazmin edecek? Fiyatları yükselten tüccarlar mı? Yoksa bana maaş veren kurum mu?” ifadelerini kullandı.

Öso Özgür suriye ordusu türk lirası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası