Suriyeli kadınlar ve kız çocukları risk altında

Suriyeli kadınların ve kız çocuklarının Türkiye'de yaşadıkları sorunlarla ilgili bir rapor yayınlandı.

Suriyeli kadınlar ve kız çocukları risk altında

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği işbirliğiyle, sığınmacı kadın ve kız çocuklarının mevcut ihtiyaçlarını, hizmetlere erişimde yaşadıkları sıkıntıları ve geliştirilmesi gereken alanları belirlemek amacıyla Türkiye'de yaptığı araştırma Suriyeli kadınların sıkıntılarını gün yüzüne çıkardı.

Hürriyet'ten Sevil Erkuş'un haberine göre, İzlanda hükümeti tarafından finanse edilen araştırma için yedi farklı şehirde toplam 1291 Suriyeli kadın ve kız çocuğuyla görüşmeler yapıldı.

Araştırmaya göre yüzde 70’i Türkçe konuşamazken, barınma koşulları en önemli sorunların başında geliyor. Görüşülen Suriyeli kadınların yüzde 36’sı yaşadıkları evleri kötü ya da çok kötü, yüzde 62’si yaşanılabilir (kabul edilebilir) ve yalnızca yüzde 2.2’si çok iyi durumda olarak nitelendiriyor.

KALABALIK EVLERDE TACİZ RİSKİ

Barınma koşullarındaki sorunlara rağmen Suriyeli kadınların yüzde 87’si evlerinde ve yüzde 73’ü mahallelerinde kendilerini güvende hissettiklerini ifade ediyor.

Suriyeli kadınların yalnızca yüzde 15’i gelir getiren işlerde çalışıyor. Katılımcıların yüzde 52’sinin aylık geliri 1000 TL’nin altında, yüzde 30’unun 1000 ile 1600 TL arasında ve yüzde 18’inin 1601 TL’nin üzerinde.

Suriyeli kız çocuklarının yaşları büyüdükçe okula gitme oranı azalıyor. 12 ile 14 yaş arasındaki kız çocuklarının yüzde 60’ı okula giderken, 15 ile 17 yaş arası kız çocukları için bu rakam yalnızca yüzde 23.

Katılımcıların neredeyse yarısı (yüzde 48.7) yedi ve üzeri insanla birlikte aynı evlerde kalıyor. Erkek akrabalarıyla aynı evde yaşamak durumunda olan genç kız ve dul kadınlar bu kalabalık koşullar altında tacize karşı en savunmasız olanlar.

GÜVENDE AMA YOKSULLAR

BM Kadın Birimi Türkiye Ofisi Direktör Vekili Sabine Freizer, bu araştırmanın, Suriyeli kadınların genel olarak kendilerini Türkiye’de güvende hissettiğini ancak yoksullukla mücadele ettiklerini, barınma ve iş imkânlarına erişimde güçlük yaşadıklarını gösterdiğini söyledi. 

Freizer, “Bu güçlüklerle baş edebilmek için Suriyeli kadınların Türkçe dil kurslarına, hizmetlere ve iş olanaklarına erişim konusundaki haklarını öğrenmeye ve daha iyi barınma imkânlarına ihtiyacı vardır” dedi.

Freizer, Suriyeli kadınların Türkiye’deki sosyal ve ekonomik hayata kademeli entegrasyonu için kadınları hedefleyen, ihtiyaçlarını karşılayan hizmetleri veren, onların güçlenmesini ve içinde yaşadıkları toplumla güçlü ilişkiler kurmalarını sağlayan programlara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

DİL PROBLEMİ HASTANEDE YANLIŞ TEŞHİSE YOL AÇTI

Araştırma, Suriyelilerin yaşadığı dil sorununa ilişkin de çarpıcı sonuçlar verdi. “Türkçe bilmediğim için sorunlar yaşıyorum. Mesela ben doktora ‘bağırsaklar’ diyorum ama o ‘karın’ dediğimi sanıyor. O yüzden de bana yanlış ilaç veriyor. Bazen o ilaçları atıyoruz çünkü onlar yanlış ilaçlar. Dil bariyeri yüzünden iki taraf da birbiriyle iletişim kuramıyor” sözleri Gaziantep’te yaşayan, 30 yaşında, evli ve dört çocuklu H.’ye ait.

AB VE JAPONYA DESTEĞİYLE EĞİTİM

Suriye krizine yönelik Avrupa Birliği Bölgesel Güven Fonu’nun bir parçası olarak Avrupa Birliği ile Japonya hükümetinin mali olarak desteklediği ‘Suriyeli Kadın ve Kız Çocukların Dayanıklılıklarının Arttırılması’ programı 2018 Ocak itibarıyla uygulanmaya başlandı. Bu programın Türkiye ayağında en az 5 bin kadın ve kız çocuğun, koruma ve geçim kaynakları olanaklarından yararlanması, katılımcı kadınların kendine güvenlerini arttırmaları ve ekonomik olarak güçlenmeleri hedefleniyor.

BM Kadın Birimi tarafından Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla uygulanan, ‘Suriyeli Kadın ve Kız Çocukların Dayanıklılıklarının Arttırılması’ programı kapsamında hayata geçirilen SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Derneği’nde, Türkçe dil eğitimi ve mesleki eğitimler veriliyor. Hem Suriyeli hem ev sahibi topluluklar için tekstil, paketleme, sayacılık, kuaförlük, cilt bakımı, bilgisayar okuryazarlığı gibi alanlarda beceri geliştirme eğitimleri sağlanıyor.

suriye sığınmacı birleşmiş milletler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti