'3 suç için idamda anlaşıldı' iddiası

Erdoğan'ın Bahçeli ile yaptığı görüşmede af ve idam konusunda anlaşıldığı iddia edildi.

'3 suç için idamda anlaşıldı' iddiası

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)'nin 1 Ekim'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) açılmasıyla gündeme almayı planladığı affın, infaz kanunu değişikliği ile düzenleneceği ve bazı suçlarda da idamın geri getirilmesi için anayasa değişiklik çalışması yapılacağı öğrenildi. Sözcü'den Emin Özgönül'ün haberine göre, Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 31 Temmuz günü Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmenin perde arkasında bu iki konunun bulunduğu bildirildi.

Anayasa'nın 87. maddesine göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının beşte üç çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilânına karar verilebiliyor, bu sayı 360'a tekabül ediyor. Anayasanın 87. maddesindeki nitelikli çoğunluk şartı olan 360 oya gerek kalmaması için affın, hükümlülerin cezalarından belli miktar indirim yapılarak getirilmesi planlanıyor.

Ceza indiriminde, terör suçları ile kadına ve çocuklara yönelik cinsel ve şiddet suçları ile uyuşturucu kaçakçılığı ve imalinin kapsam dışı tutulması öngörülüyor.

Göçmen kaçakçılığının da bu kapsama alınabileceği vurgulanıyor. Değişiklik ile hükümlülerin cezalanndan 5-10 yıl arasında bir miktarda indirim, savcılık soruşturması veya yargılaması süren tutukluların ise haklarında istenen ceza üst sınırından aynı miktar indirilerek, şartlı salıverme formülü üzerinde duruluyor.

Bu formülle denetimli serbestlik uygulaması da devreye girince binlerce kişi cezaevlerinden çkabilecek.Affın hangi tarihten önce işlenen suçları kapsayacağı ise henüz netlik kazanmadı.

ÜÇ SUÇ İÇİN İDAM

Terör suçları ile kadın ve çocuklara yönelik cinayet ve canavarca hisle cinayet suçlarında ise idamın geri getirilmesi öngörülüyor. Ancak idam için referandumlu anayasa değişikliğinde 360, referandumsuz anayasa değişikliğinde 400 oy gerekiyor.

AKP - MHP - Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) referandumla idam getirebilmesi için İYİ Parti ve Demokrat Parti'nin (DP) desteği gerekiyor. Referandumsuz değişiklik için ise 17 eksik kalıyor.

 

recep tayyip erdoğan akp adalet ve kalkınma partisi mhp milliyetçi hareket partisi devlet bahçeli idam af denetimli serbestlik iyi parti demokrat parti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti