CHP'nin yeni muhalif hareketi eski isimlerden oluşuyor

CHP’de 24 Haziran seçimlerinden sonra başlayan parti içi tartışmalara dahil olan '9 Eylül Hareketi' bir deklarasyon metni yayınladı. Metni imzalayan isimlerin 9 Eylül tarihinde bir açıklama yapması bekleniyor.

CHP'nin yeni muhalif hareketi eski isimlerden oluşuyor

Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Bayar geçtiğimiz günlerde bir grup Cumhuriyet Halk Partilinin (CHP), 9 Eylül’deki kuruluş gününde Ankara’da yapılacak büyük toplantıda ‘3.Yol Hareketi’ni kamuoyuna duyuracağını iddia etmişti. Bugün, dönem yönetici ve milletvekillerinden oluşan “Dokuz Eylül Hareketi” yayınladıkları “Yeniden CHP” başlıklı bir kitapçıkla Türkiye’nin ve CHP’nin içinde bulunduğu durumu değerlendirerek sorunları ve çözüm önerilerini ortaya koydu.

'KURULUŞ İLKELERİNE DÖNÜLMELİ'

Mevcut CHP yönetimini ve genel başkan Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Dokuz Eylül Hareketi’nin metninde CHP’nin kuruluş ve kurtuluş ilkelerine geri dönülmesi, Kemalizmi güncelleyerek somut çözümler üretilmesi gerektiği belirtiliyor. Metinde ayrıca" CHP’nin kişilere bağlı hizipsel çıkışlarla değil bir kadro ve fikir hareketiyle, yapısal bir dönüşümle esenliğe çıkacağı" belirtiliyor.

1947’deki on dokuz gün süren ve örgüt reformunu önemli tüzük değişiklikleriyle gerçekleştiren CHP 7. Kurultayı’nı ve Ecevit’in genel sekreter olarak temsil ettiği 1965’teki "Ortanın Solu" anlayışına dayalı kadro hareketini büyük ölçüde referans alan metin, günümüzde de CHP’nin günlerce sürecek bir kurultayda tüzük değişikliğiyle örgütsel-yapısal reformu gerçekleştirmesini ve parti içi seçimli yarışa gidilmesini savunuyor. Delege sisteminin kaldırılarak doğrudan temsile geçilmesini öneren metin, üyelerin de sıfırlanarak, konulan kriterlere uygun şekilde partiye üye kaydedilmesini, bölge-etnisite-mezhepsel etkenlerin ötelenmesini öngörüyor.

KILIÇDAROĞLU’NA 1 HAZİRAN 2018 MEKTUBU

Metinde, “Sorumluluğumuzu Yerine Getirdik” başlığı altında, Dokuz Eylül Hareketi’nin 1 Haziran 2018’de henüz seçim kampanyası sürerken CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na gönderdiği ve kamuoyuna açıklanmayan özel bir mektup da yer alıyor.

“YENİDEN CHP”DE YER ALAN BAŞLIKLAR

Dokuz Eylül Hareketi’nin kısa süre içinde yayınlayacağı ve parti örgütlerine dağıtacağı metinde yer alan başlıklar şu şekilde: İş Başındaki CHP Yönetimine Bir Bakış; CHP Genel Başkanı Liyakat ve Emek Kavramlarını Dışlamıştır; Değişim mi Başkalaşma mı?; Sorumluluğumuzu Yerine Getirdik; Laiklik Olmazsa Demokrasi de Olmaz!; Tehlikeli Sular!; Ulusal Kimlik ve Ulusal Bütünlük; Elbette Hesap Sorulan ve Verilebilen Bir Düzen İstiyoruz. Kendi Partimizde Var mı?; Genel Başkana ve Yönetimine Güven Duyabiliyor muyuz?; Ne Yapmalı?; Artık Kişilere Bağlı Hizipler Dönemi Sona Ermelidir; Hiziplere Kapılanma Yerine Yeniden Yapılanma!; Delege Sistemi Bırakılmalı Doğrudan Temsil Uygulamasına Geçilmelidir; Yasa Önerisini Beklemeden Yapılacak İşler Var; Sorunun Başı Üyelik; Çare; CHP’nin Tanımı ve İdeolojisi; Dış Politikada CHP’den Beklenen; Öneriler; CHP Bir An Önce Fabrika Ayarlarına Dönmelidir.

DEKLARASYONU İMZALAYAN İSİMLER

Gürhan Akdoğan (CHP Bursa İl Eski Başkanı)

Kemal Anadol (CHP 15, 16. Dönem Zonguldak, 18, 22, 23. Dönem İzmir Milletvekili)

Ergün Aydoğan (CHP 23. Dönem Balıkesir Milletvekili)

Bülent Baratalı (CHP 22, 23. Dönem İzmir Milletvekili)

Mehmet Boztaş (CHP 22. Dönem Aydın Milletvekili)

Ersin Ertürk (CHP Eskişehir İl Gençlik Kolu Eski Başkanı, Parti Okulu Eğitmeni)

Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı (CHP İzmir İli Bilim Kültür Sanat Platformu Eski Başkanı)

Şahin Mengü (CHP 23. Dönem Manisa Milletvekili)

Onur Öymen (CHP 22. Dönem İstanbul, 23.Dönem Bursa Milletvekili)

Prof. Dr. Nur Serter (CHP 23, 24. Dönem İstanbul Milletvekili)

Enis Tütüncü (CHP 18, 22, 23. Dönem Tekirdağ Milletvekili)

chp cumhuriyet halk partisi dokuz eylül hareketi kemal kılıçdaroğlu muharrem ince Onur Öymen Kemal Anadol Nur Serter
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti