İran'ın ABD'ye açtığı dava görülmeye başlandı

İran'ın, nükleer anlaşmadan çekilerek tek taraflı şekilde yaptırımları geri getirmesi nedeniyle ABD aleyhine açtığı dava Uluslararası Adalet Divanı'nda görülmeye başlandı.

İran'ın ABD'ye açtığı dava görülmeye başlandı

Reuters ajansının haberine göre, İran yönetimi'nin ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmadan çekilerek yaptırımları geri getirmesinin 1955'te iki ülke arasında imzalanan "İran-ABD Dostluk Anlaşması"na aykırı olduğu ve dava sonuçlanana kadar yaptırımların askıya alınmasını istediği dava, merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan ve Birleşmiş Milletler (BM) anlaşmaları ile uluslararası anlaşmalara konu olan sorunların çözümü konusunda BM yargı organı olarak görev yapan Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) 4 gün incelendikten sonra, bir ay içinde kararın verilecek.

ABD'nin henüz İran şikayetine açık yanıt vermediği ancak ABD'nin avukatlarının "Adalet Divanı'nın bu konuda yetki sahibi olmadığı, İran-ABD arasındaki 'Dostluk Anlaşması'nın geçerli olmadığı ve İran aleyhindeki ambargoların da anlaşma ile çiğnenmediği" savunmalarının yapılmasının beklendiği, ifade edildi.

‘ABD GİBİ ÜLKELER UAD'IN KARARLARINI GÖRMEZDEZDEN GELEBİLİR'

UAD daha önce gördüğü davalarda İran ve ABD arasında İran devrimi öncesi imzalanan "Dostluk Anlaşması"nın hala geçerli olduğu yönünde karar verdi. Divanın verdiği kararlar uyulması gereken kararlar ancak Divan'ın bu kararları uygulatacak yaptırım gücünce sahip değil ve bazı konularda ABD gibi ülkeler kararları görmezden geliyor.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Trump, 8 Mayıs'ta ülkesini nükleer anlaşmadan çekerek, İran'a yönelik yaptırımları geri getirmişti. Bunun üzerine Tahran yönetimi, ABD'nin tek taraflı yaptırımlarının iki ülke arasında 1955 yılında imzalanan "Dostluk Anlaşması"nı ihlal ettiği gerekçesiyle UAD'de dava açmıştı.

Kaynak

iran abd nükleer trump uluslararası adalet divanı bm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti