Göçmenlerin girişine izin vermeyen bakana soruşturma açıldı

Akdeniz'de kurtarılan göçmenlerin İtalya'ya girmesine izin verilirken, daha önce göçmenlerin ülkeye girmesine izin vermeyen İtalya İçişleri Bakanı hakkında soruşturma açıldı.

Göçmenlerin girişine izin vermeyen bakana soruşturma açıldı

Libya'dan yola çıkarak Avrupa'ya ulaşmaya çalışan 190 göçmen 15 Ağustos'ta Akdeniz'de kurtarılarak İtalyan Sahil Güvenliği'ne ait Diciotti gemisine alınmıştı. Ancak en yakın güvenli limanlar olan Malta ve İtalya, geminin kendi limanlarına yanaşmasına izin vermemişti.

Olay ülkede büyük tepki çekmiş ve sonunda hükümet geçen Pazartesi günü, geminin Sicilya adasındaki Catania limanına yanaşmasına izin vermişti ancak göçmenlerin gemiden inerek karaya çıkmasına izin verilmedi. Yalnızca hasta ve çocukların gemiden inmesine izin verilirken, 137 kişi 10 günden uzun süredir gemide mahsur kaldı.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, 10 günden uzun süredir denizde bekletilen göçmenler, İtalya'daki Katolik Kilisesi, Arnavutluk ve İrlanda'nın kabul etmesiyle dün gece karaya inebildi.

İtalya'daki Katolik Kilisesi, Arnavutluk ve İrlanda'nın bu göçmenleri kabul etme taahhüdünde bulunması üzerine göçmenlerin gemiden inmesine izin verildiği belirtiliyor.

Diciotti gemisindeki göçmenlerin çoğunluğunun Eritreli olduğu, Suriye, Somali gibi ülkelerden kaçanların da bulunduğu açıklandı.

Libya üzerinden denize açılarak Avrupa'ya ulaşmak isteyen bu kişilerin aylarca Libya'daki kuralsız gözaltı merkezlerinde çok ağır şartlarda tutuldukları, işkence gördükleri belirtiliyor. Gemideki kadınların tamamının Libya'da tecavüze uğradıkları da ortaya çıkmıştı.

İÇ İŞLERİ BAKANINA SORUŞTURMA AÇILDI

Akdeniz'de kurtarılan göçmenlerin İtalya'ya girmesine izin vermeyerek günlerdir bir gemide mahsur bırakan İtalya İç İşleri Bakanı Matteo Salvini hakkında görevini kötüye kullanma, insanları yasadışı şekilde alıkoyma ve adam kaçırma suçlamalarıyla soruşturma açıldı. Salvini ile birlikte, İç İşleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir ismin daha soruşturmaya dahil edildiği belirtildi.

Salvini, hakkında soruşturma açılması üzerine sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Ülkemin sınırlarını ve güvenliğini koruduğum için Agrigento Savcısı beni sorguya çekmek, hatta tutuklamak istiyorsa bundan onur duyarım. Kollarımı açtım, kendisini bekliyorum!" dedi.

Salvini'nin destekçileri de Twitter'da "kimse Salvini'ye dokunmasın" etiketiyle sosyal medya kampanyasına başladı. "Kimse Salvini'ye dokunmasın" etiketi, İtalya'da Twitter'da en çok kullanılan etiketler arasına girdi.

libya italya gÖçmen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti