Hasta tutuklunun bilinci kapalı ama elleri bağlı

Hasta tutuklu Koçer Özdal'ın bilinci kapalı olmasına rağmen elleri bağlı olarak tutulduğu açıklandı.

Hasta tutuklunun bilinci kapalı ama elleri bağlı

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri tarafından İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binası önünde gerçekleştirilen 209’uncu buluşmada İnsan Hakları Derneği Merkez Yürütme Kurulu üyesi Nuray Çevirmen, hasta tutuklu Koçer Özdal'ın, 13 Ağustos 2018 tarihinden bu yana bilinci kapalı bir şekilde Ankara Numune Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde bulunduğunu açıkladı.

Çevirmen, Özdal’ın durumuna ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Koçer Özdal’la yoğun bakımda görüşen eşi ve kızı; hastanın bilincinin yarı kapalı olduğunu, söylediklerinin anlaşılamadığını, kendilerini tanımadığını, yalnızca su istediğini söylemişlerdir. 20 ve 21 Ağustos’ta hasta ile görüşebilen ve doktordan bilgi alabilen aile savcılıktan daha sonraki günlerde görüş izni alamadığından hasta ile görüşme sağlanamamıştır. Savcının ‘Doktordan durumunun kötü olduğunu belirten yazı getirin izin vereyim’ demesi üzerine, aile 24 Ağustos’ta bölüm doktorundan durumunu anlatan bir rapor almış ve ancak akşam görüş izni alınarak eşi görebilmiştir. Son gördüğünde ise bilinci tamamen kapalı olduğunu, hiçbir sese tepki vermediğini aktarmıştır."

'NASIL GÜVENLİK TEHDİDİ OLUŞTURABİLİR?

"Her görüşmelerinde olduğu gibi hastanın eli yatağa kelepçe ile bağlıdır. Koçer Özdal’ın rapordaki karara göre şu andaki durumu; mesane kanseri, akut böbrek yetmezliği, solunum yetmezliği, dolaşım yetmezliği tanılarıyla yoğun bakım ünitesinde tedavi görmektedir ve 22.08.2018 tarihinden itibaren de solunum makinesine bağlı olarak izlenmektedir. Hastanın bilinci kapalı ve hayati tehlikesi mevcuttur. Elleri bağlı olarak tutuluyor. Bilinci kapalı, solunum sistemine bağlı olan bir hasta, nasıl bir güvenlik tehdidi oluşturabilir?

Ailesinin durumu ile ilgili olarak sürekli olarak bilgi alabilmesi, ailesine veda hakkının tanınarak her gün görüş yapılabilmesi acil olarak sağlanmalıdır."

koçer Özdal insan hakları derneği hasta mahpus ihd
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası