Sezai Temelli: Demirtaş'ın yöntemi yanlış

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Selahattin Demirtaş'ın eleştirilerini yanıtladı. Temelli, "Demirtaş bir eleştiri yapıyorsa kıymetlidir. Fakat yöntem yanlış" dedi.

Sezai Temelli: Demirtaş'ın yöntemi yanlış

Halkların Demokratil Partisi'nin (HDP) önceki dönem Eş Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın partisine yönelik eleştirilerine Eş Genel Başkan Sezai Temelli’den yanıt geldi.

Selahattin Demirtaş, HDP’nin bir an önce “tatil” havasından çıkıp sahaya inmesinde fayda var. Tüm milletvekili arkadaşlarımız HDP’yi kendi öz partileri olarak görmeli ve HDP’yi büyütmenin arayışı içinde olmalıdır. Kimse HDP’de kendini misafir olarak görmemeli, herkes HDP’nin tam da içinde ve sahibi olarak bulunduklarını idrak etmelidir." gibi eleştirilerde bulunmuştu.

Sezai Temelli konu hakkında kendisine sorulan sorulara şu yanıtları verdi:

Selahattin Demirtaş yazıyorsa kıymetlidir, önemlidir. Sosyal medya için orada yazılan şey niye yazılıyor da demem. Özgürlük alanıdır, yazılmalıdır. Bazı gerçekleri de bilmek lazım. Selahattin Demirtaş, bu halkın baş tacıdır. Bu halkın en kıymetli siyasetçilerinden biridir. Fakat yöntem yanlıştır. Daha önce de bize mektupları gelir. Biz ondan görüşler alırız. 2014 Cumhurbaşkanı adayımız da 2018 Cumhurbaşkanı adayımız da sayın Selahattin Demirtaş'tır. Umarım yine adayımız olur.

'BU TABİİ BİZİ DE ŞAŞIRTTI'

Yöntem şudur; partini kurulları vardır. HDPfarklı bir partidir. Birey temsiliyeti oluşmuş, dıştan baktığımızda çok zor bir ilişkiler ağı oluşturuyor. HDP'nin HDK'den gelen bir hukuku vardır. Bizi bir arada tutan hukuk. Birlikte hareket etme, müzakereci bir kurul. Kurulların içinde eleştiri, özeleştiri çok önemlidir. Bu eleştiriler daha önce de yaptığı kurullarımıza gelmeli, orada değerlendirilmeli. Kamuoyuyla tartışılacaksa tartışılmalı. Doğrudan bu yöntemle tartışılması, bu tartışmaların önünü açmıştır. Daha önce de yazı geldi. Seçimden hemen sonra, kendisine değerlendirme gönderdik. Başarı konusunda mütabıktık. İkinci tura kalmamasıyla ilgili bir değerlendirmemiz de oldu. Cumhurbaşkanlığı kampanyası umulduğu gibi sürdürülemedi. Bütün bu değerlendirmeleri parti ve örgüt paylaştı. Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı kampanyasının iki profile sıkışmış olmasının değerlendirilmesi yapıldı.

Kendisinin de bir mektubu oldu. Teşekkürümüzü ettik. Bu tabii bizi de şaşırttı. Bize yönelik bir çalışma yöntemi olmadı. Bir baktık, ajansta çıktı. Gazeteler paylaştı tartıştık. Biz kurullarımızda değerlendirmeye devam edeceğiz. Biz bu teamüllere uymaya devam edeceğiz. Umuyorum ki o da uyacak çünkü bu kurulların içinde var olduk hep beraber. Dünkü tweetlerinde de bize güç vermek için böyle bir yöntem izlediğini söylüyor. İnanıyoruz, güçlendik. Beraber güçlenmemiz önemli. Birlikte de yolumuza devam edeceğiz.

'ÖZ ELEŞTİRİ VERMEYECEĞİZ'

Faşist blokun geriletilmesi konusunda bir öz eleştiri vermeyi düşünmüyoruz çünkü biz 17 Nisan referandumundan bugüne kadar bunu yaptık. Bu faşist blok ve diğer ittifak aslında bize karşı bir yapı oluştu. Bizim yürüttüğümüz mücadele bir yanıyla millet ittifakıyla da sürdü.

'BU SAHİCİ BİR İTTİFAKTIR'

Bizim dayanışmamız Meclis’te de sokakta da sürecektir, otoriter rejime karşı yaptığımız mücadele her alanda sürecektir. Bunu arkadaşlarımı (Erkan Baş, Barış Atay) tanıdığımdan söylüyorum. Şekli olarak onların geldikleri siyasetler var. Bunun gereğini yapmaları söz konusu olursa yapabilirler. Böyle bir taahüt yok. Türkiye'de demokratik siyaset kültürüne katkı sağlar. Bu sahici bir ittifaktır.

İLGİLİ HABER: Demirtaş: HDP tatil havasından çıkıp sahaya inmeli

 

 

selahattin demirtaş sezai temelli hdp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti