Lavrov: Suriye ordusuna destek verme hakkımız var

Rusya ve Türkiye'nin Dış İşleri Bakanları ortak basın toplantısı düzenledi.

Lavrov: Suriye ordusuna destek verme hakkımız var

Resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Rusya Dış İşleri Bakanı Sergey Lavrov ile Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşmelerinin ardından Ankara’da basın toplantısı düzenledi. Suriye'nin ana gündem maddesi olduğu görüşmenin ardından Çavuşoğlu şunları söyledi:

İdlib’de yapılması gereken çok nettir. Bizim 12 tane gözlem noktamız var. Buradaki amaç, ateşkesin bozulduğu anda tespit edilmesi ve gereken tedbirlerin alınmasıdır. İdlib’de 3 milyondan fazla sivilin yaşadığı söyleniyor ama terör grupları da var. Özellikle daha önce kuşatılmış bölgelerden silahlarla geldiler. Bu terörist gruplar sadece başkalarına veya İdlib bölgesinin dışına değil, İdlib içindeki sivillere ve muhalif gruplara da tehdit oluşturuyor. Yapılacak iş belli, biz, Rusya ve diğer ortaklarımızla beraber bu teröristleri tespit edip onları etkisiz hale getirmek. Terörist var diye tüm bölgeyi bombalamak, sivilleri öldürmek felaket olur ve ciddi bir kriz yaratır.

LAVROV: ÇOK KUTUPLU BİR DÜNYAYA GEÇİLİYOR

Lavrov, İdlib'deki duruma ilişkin bir soru üzerine de Türkiye ve Rusya'nın İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesiyle ilgili anlaşmaların hayata geçmesi için diyalog halinde olduğunu ifade etti. Lavrov şunları söyledi:

Bugün çeşitli kanallar üzerinden Suriye'deki son terör gruplarının direnişine son verme konusunu, silahlı muhalefeti barışçıl yaşama döndürme hedeflerini istişare ediyoruz. Ayrıca İdlib'deki de dahil olmak üzere Suriye'deki gerilimi azaltma bölgelerindeki anlaşmaların tamamıyla hayata geçirilmesini konuşuyoruz.

Astana'da çatışmasızlığın durdurulması yolunda önemli adımlar attık. Batı, Astana sürecinin başarısız olmasını istiyor. Rusya,Türkiye ve İran her konuda anlaşamasa da Astana formatında başarılı adımlar atıyorlar.

Türkiye'nin İdlib'de gözlem noktaları kurmasıyla bölgedeki durum sakinleşti ancak son dönemde El Nusra militanlarının son derece saldırgan eylemlerde bulunduğunu hissediyoruz. Suriye ordusunun mevzilerini vuruyorlar, Rusya'nın Hmeymim üssünü vurmak için her gün insansız hava araçları (İHA) gönderiyorlar. Suriye ordusu, bu tür oluşumlara karşı koyma hakkına sahip.

İdlib'de ateşkes teröristleri kapsamıyor. Silahlı gruplar kendilerini teröristlerden ayırmalılar. Suriye ordusu kendi bağımsızlığı için teröristlere karşı BM kararına uygun olarak savaşıyor. Bizim de bunun için Suriye ordusuna destek verme hakkı var.

 

Lavrov, ABD'nin Rusya ve Türkiye ile olan ilişkileri hakkında ise şunları söyledi:

Helsinki’de 16 Temmuz’da ABD ve Rusya liderleri arasında gerçekleştirilen ve benim ABD Dışişleri Bakanı (Mike Pompeo) ile yaptığım görüşmelerde stratejik istikrara yönelik her türlü konuda diyaloğa açık olduğumuzu belirtmiştik. ABD profesyonel bir şekilde bize soru sorarsa şimdi tam zamanı.

ABD'nin yaptırım siyaseti gayrımeşru siyasettir. Uluslararası piyasalarda rekabet yerine tek taraflı yaptırım uyguluyorlar, kendi müttefiklerini de cezalandırıyorlar. Zannediyorum bu siyaset uzun sürmeyecek. Milli paralarla ticaret önümüzdeki hedeflerden biridir. Doları böyle kabaca istismar etmeleri sonucunda doların nüfuzu azalacak ve birçok ülke dolardan vazgeçecek.

Türkiye’nin Rusya karşıtı yaptırımlara dahil olmamasını değerli buluyoruz, uluslararası ilişkilerde aklıselimin galip gelmesini ve ülkelerin siyasi önyargılardan arındırılmış diyaloğa dönüş yapmasını umuyoruz. İki kutuplu dünyadan çok kutuplu bir dünyaya geçiş yaşanıyor.

lavrov mevlüt çavuşoğlu türkiye avd rusya dış işleri suriye idlib dolar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti