Hande Kader'in failleri 2 yıldır belirlenemedi!

Trans kadın Hande Kader’in yakılarak öldürülmesinin üzerinden iki yıl geçti. Ancak başlatılan soruşturma kapsamında hiçbir gelişme olmadı.

Hande Kader'in failleri 2 yıldır belirlenemedi!

2015 yılında İstanbul Valiliği LGBTİ bireylerin her yıl Taksim’de düzenlediği Onur Yürüyüşü’ne izin vermemiş, polis yürüyüşçülere karşı tazyikli su, plastik mermi ve biber gazı kullanmıştı. Polisin şiddetine karşı arkadaşı ile TOMA’nın önüne oturarak polisin müdahalesini protesto ettiği görüntüyle hafızalarda yer edinen Hande Kader isimli trans kadın hakkında bir yıl sonra 6 Ağustos’ta kayıp olduğu haberi gelmiş, 13 Ağustos günü ise Zekeriyaköy’de yol kenarında yanmış halde olan cansız bedenine ulaşılmıştı.

Kader’in tanınmaz hale gelen cenazesini, aynı evde yaşadığı arkadaşı Davut Dengiler, Yenibosna’da kimliği tespit edilemeyenlerin götürüldüğü morgda tespit edebilmişti. Kader’in öldürülmesinin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında görevli savcı, Kader’in yakın arkadaşlarının ifadelerine başvurmuş ve Kader’in cenazesinin bulunduğu yerdeki baz istasyonu kayıtlarını talep etmişti. Ayrıca Şişli civarındaki MOBESE kameraları incelenmişti. Ancak aradan 2 yıl geçmesine rağmen iddianame halen hazırlanmadı.

Kader’in arkadaşları ve hak savunucuları bu davanın da diğer trans cinayetleri gibi ‘fail meçhul’ kalması endişesini taşıyor. Kader’in bir dönem aynı apartmanda oturduğu arkadaşı insan hakları savunucusu trans kadın Deniz Tunç, Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’a, dosyada en ufak bir ilerleme olmadığına dikkat çekerek şunları söyledi:

❝ Soruşturma ve kovuşturma evresi erk, egemen zihniyet eliyle yürütüldüğü için failler ya bulunmuyor. Bulunan failler ise çok küçük cezalarla ödüllendiriliyorlar. Hande’nin katledilmesinin üzerinden 2 yıl geçti ama dosyada en ufak bir aydınlanma yok. Ne yazık ki transların, kadınların ve çocukların katil ya da tecavüzcülerini bulmak yargının öncelikli amacı değil. Tek isteğimiz soruşturma savcısının konuyu vicdani olarak ele alması ve peşini bırakmaması. ❞

hande kader trans fail
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi