Oya Berberoğlu: CHP'ye kırgınım

CHP'nin tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu'nun eşi Oya Berberoğlu yaptığı açıklamada CHP’ye sitem etti.

Oya Berberoğlu: CHP'ye kırgınım

Tutuklu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, Yargıtay 16. Ceza Dairesi “İkinci kez milletvekili seçilmek dokunulmazlık kazandırmaz. Enis Berberoğlu’nun yargılamasını durdurmaz” kararından sonra, tepki olarak görüşe çıkmama, savunma yapmama kararı aldı, yaklaşık 20 gündür eşi ile, avukatları ile ve milletvekilleri ile görüşmüyor. 

Enis Berberoğlu'nun eşi Oya Berberoğlu, Evrensel'den Meltem Akyol'a verdiği röportajda, Berberoğlu'nun yargılanma süreci ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin tutumu hakkında açıklamalar yaptı. CHP'ye kırgın olduğunu, önümüzdeki günlerde   Yargıtay, AYM ve TBMM önünde ‘adalet’ eylemi yapacağını belirten Berberoğlu, Meclis Başkanı Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile de görüşme talebinde bulunduğunu belirtti. Berberoğlu ayrıca şunları söyledi:


'BU SÜREÇ DE BEN DE ANAYASACI VE CEZACI OLDUM'

Hukuka hep güvenmeye çalıştım, ben yine de güvenmek istedim, içimde bir umut oldu, gerçekten, yani dedim ki yargı kendi içerisinde bir karar verir, burası çadır cumhuriyeti değil, biz hukuk devletiysek eğer, her ne kadar siyasi baskı da olsa, bir hakkaniyet olur herhalde dedim... Ama 2.5 yıllık sürece bakıyorum, bir hakkaniyet olmuyor maalesef, olmuyor.

Yerel bir mahkeme 24 Haziran seçimlerinde HDP’den milletvekili seçilen Kemal Bülbül, hakkındaki davayı seçildikten sonra, ‘Yargılamayı durduruyorum, dokunulmazlık kazandı’ diyerek durdurdu. Şimdi yerel mahkeme ona öyle diyor, ki doğru olan da bu, ama koca Yargıtay bunu diyor. Hepsi için aynı yasa geçerli değil mi yani, bu nedir? Enis siyaseten hapse atıldı, siyaseten de er ya da geç özgürlüğüne kavuşacaktır.

Ben umudumu kaybetmek istemiyorum, umudumu koruyorum, umut fakirin ekmeği, benim umuttan başka çarem yok, yani şimdi 17. Ceza Dairesinde görüşülecek dosyada o hatayı düzeltmezse ne yapacağım ben, Anayasa Mahkemesine (AYM) başvuracağım... İnşallah 17. Ceza Dairesi düzeltir, adil bir sonuca bağlar, orası düzeltmezse AYM. Enis milletvekili olduktan sonra AYM’ye başvuru yapmadık, Yargıtay gereğini yapar diye, AYM de eğer hakkı teslim etmezse, anayasayı ayaklar altına alırsa, Yargıtay 16. Dairesi aldı işte, mecburen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) gideceğiz.

'HERKES KORKUYOR'

Bakın siyasi baskı o kadar fazla ki, normalde istinaf Enis’e beraat verirdi, ne yapıyorlar korkuyorlar. Herkes bir yerlere bakıyor, ama ben yerimden sürülmeyeyim, bana olacağına ona olsun diyor. Diyelim ki İstanbul’da bizim davaya bakan istinaf mahkemesi, oradaki hakim Enis’e beraat verdi, normal hukuk da bunu gerektiriyor aslında, adamı yarın öbür gün oraya sürerler, onlar da korkuyorlar işte. O nedenle böyle sürüncemede.

Yargı bağımsızlığı falan yok. Bakın şimdi Fransa ile yaşanan (Gazeteci Loup Bureau’nun Macron ile görüşmeden sonra serbest bırakılması), Almanya ile yaşanan (Gazeteci Deniz Yücel’in Alman hükümeti ile anlaşma sonrası serbest bırakılması)... Bunların tamamen siyasi tutuklamalar olduğunu görüyoruz. Şimdi de Amerika ile Brunson üzerinden yaşananlar. Eee madem bizim yargımız bağımsız, madem siyaset müdahale etmiyor, zaten bu sorunların kendi içerisinde halledilmesi lazım değil mi? Öyle ise bu pazarlıklar ne, yani bu memlekette nasıl güveneceğiz adalete. O zaman bekleyeceğiz ki Trump bizim için de bir tweet atıversin.

'LEYLA HANIM’IN DA TAHLİYE EDİLMESİ LAZIM'

Leyla Hanım (HDP'nin tutuklu milletvekili Leyla Güven) için de aynı şey geçerli, seçilmiş bir milletvekili, tutuksuz yargılanması lazım, illa yargılanacaksa, normalde de dokunulmazlık kazanıldıktan sonra davaların durması gerekiyor, her şey siyasi iktidarın iki dudağı arasında işte, normalde Leyla Hanım’ın da tahliye edilmesi lazım, Enis’in de...

'CHP'YE KIRGINIM'

CHP'ye kırgınım. Adalet Yürüyüşü ve Adalet Kurultayı yapıldı, ama sonra bir şey yapılmadı. Çok yavaş kaldıklarını düşünüyorum. Yani Avrupa için de çok şey önerdim, buradan CHP’den 30-40 milletvekili ziyaret etmiştir, o kadar da çok Enis’e sahip çıktıklarını düşünmüyorum. Kemal Bey çok sahip çıkmaya çalıştı, Adalet Yürüyüşü falan. Biraz kırıldım, içerledim. Grupta konuşma, bazı vekillerin açıklamaları öyle gitti. Avrupa’dan ziyarete gelen olmadı ya Enis’i. Sosyalist Enternasyonal başkan yardımcısı, geldi, Umut Oran vesilesi ile. Görüşmesine de izin verilmedi zaten. Onun dışında Avrupa’dan gelen parlamenter ziyareti olmadı. Genelde biz tek başımızaydık, Enis, ben, kızım ve işte avukatlarımız.

'MEMLEKET BU HALDE CHP NE İLE UĞRAŞIYOR'

Türkiye’nin bu kadar derdi varken, seçimlerden hemen sonra bu kadar iç karışıklıkla uğraşması yani bence sıkıntılı. Memleket bu halde,yerel seçim var ve erkene alınması konuşuluyor. Ve CHP bununla uğraşıyor. En azından yerel seçim sonrasını beklemek gerekmez mi, yani Muharrem Bey azıcık sabretseydi, partiye yardımcı olsaydı. 24 Haziren seçimleri CHP’de değişim-dönüşüm arzusunu gösterdi, parti yönetiminin de bu mesajı aldığını düşünüyorum. Kurultay eninde sonunda olacaktır, O kurultayda Kemal (Kılıçdaroğlu) Beyin de aday olacağını sanmıyorum.

'AYM ÖNÜNDE EYLEM YAPACAĞIM'

AYM önünde Yargıtay Önünde ve TBMM önünde eylem de yapacağım, açıklama da.  Üçüne de gideceğim, özellikle Yargıtayda bekleyeceğim, belki karar da çıkar... Şimdiye kadar hep bekledik, saygı duyduk, yanlıştan dönerler dedik. Kimseyi de dinlemeyeceğim bundan sonra. Daha önce de dedim, ne Enis’i, ne avukatları....

oya berberoğlu enis berberoğlu chp kılıçdaroğlu yargıtay adalet yürüyüşü adalet kurultayı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası