Kredi kartlarına 12 ay, ihtiyaç kredilerine 36 ay taksit sınırı

BDDK, kredi ve kredi kartlarına yönelik düzenleme yaptı. Düzenlemelere göre taksitlendirme işlemlerine yeni sınırlamalar getirdi.

Kredi kartlarına 12 ay, ihtiyaç kredilerine 36 ay taksit sınırı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik taslağı yayınladı.

TAKSİT SAYISI EN FAZLA 12

Taslağa göre, kredi kartlarıyla yapılacak mal ve hizmet alımları ve nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 12 ayı geçemeyecek.

Bu süre elektronik eşya alımlarında 3 ay, bilgisayar alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık ve konaklama ile ilgili harcamalarda 6 ay, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda ve sağlık ürünü alımlarında, vergi ödemelerinde 9 ay olarak uygulanacak.

Kredi kartlarıyla yapılacak kuyum, telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamayacak.

Kurumsal kredi kartları ile, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 9 ayı geçemeyecek.

FİNANSAL KİRALAMALARDA YENİ DÖNEM

BDDK finansal kiralama işlemlerinde de düzenlemeye gitti. Tüketicilere, binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri 120 bin Türk Lirası ve altında olanlar için yüzde 70’i aşamayacak.

Bu oran, nihai fatura değeri 120 bin Türk Lirasını aşan binek araçlarda, bedelin 120 bin Türk Lirası’na kadar olan kısmı için yüzde 70, 120 bin Türk Lirası’nın üstünde olan kısım için yüzde 50 olarak uygulanacak.

İkinci el binek araçlarda taşıtın değerinin tespitinde kasko değeri esas alınacak.

KONUT KREDİLERİNİ KAPSAMIYOR

Taslakta konut kredileri düzenleme kapsamında tutulurken, tüketici kredilerine 36 ay, taşıt ve taşıt teminatlı kredilere 48 ay sınırı getirildi:

Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun Türk Medeni Kanunu’nun 684 üncü maddesinde düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler ve eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ve bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı, taşıt kredileri ve taşıt teminatlı kredilerin vadesi 48 ayı, cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı aşamayacak.

 

kredi kartı taksit kredi elektronik finansal kiralama konut kredisi bddk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası