Otobüs firmaları yolcuları e-devlet üzerinden kayıt altına alacak

Ulaştırma Bakanlığı Araç Takip Sistemi’ni kullanmaya başlayacak. Sistemle birçok yeni uygulama devreye sokulacak.

Otobüs firmaları yolcuları e-devlet üzerinden kayıt altına alacak

Ulaştırma Bakanlığı'nın 1 Ocak 2019’da devreye almayı planladığı Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’ni (U-ETDS) 2 ay öne çekerek Kasım’da başlatıyor. Bakanlığın getirdiği sisteme göre, otobüslerin güzergahları ve yerleri anlık olarak takip edilebilecek ayrıca otobüs firmaları yolcularının bilgilerini sisteme e-devlet üzerinden kaydedecek.

YOLCULARIN YÜKLERİ DE KAYIT ALTINA ALINACAK

Sistemle, Türkiye genelindeki otobüs taşımacılığı yapan tüm işletmelerin taşıdığı yolcuları e-devlet üzerinde kurulan sisteme kaydetme zorunluğu getiriliyor. Bundan sonraki süreçte otobüs işletmeleri taşıdıkları yolcuların kimlik numaraları ile isimleri ve yükleri e-devlet üzerinden kayıt altına alacak. Otobüste ismi sisteme işlenmemiş yolcular veya otobüsteki yolcunun ismi sistemdeki kişiyle eşleşmediği durumlarda ve sisteme işlenen yolcudan fazlası olduğu durumlarda işletmelere ağır cezalar kesilecek.

YOLDAN YOLCU ALINAMAYACAK

Öte yandan yeni sistemle birlikte başkasının yerine de bilet alma ve yol üstünde yolcu toplama devri bitiyor. Buna göre, otobüs şirketleri başkası adına ikinci bir şahsa bilet satamazken güzergah üzerindeki bilet satış yerleri dışında da yolcu alamayacak.

otobüs ulaştırma e-devlet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası