Kalıcı OHAL yasası ihraç yetkisini bakanlara veriyor

AKP'nin olağanüstü hal uygulamasının yerine hazırladığı düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi.

Kalıcı OHAL yasası ihraç yetkisini bakanlara veriyor

Uzmanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edilen teklifin olağanüstü hali (OHAL) kalıcı hale getireceğini belirtiyor. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) tarafından “OHAL’in kaldırılmasıyla terörle mücadelenin zaafiyete uğramaması” gerekçesiyle hazırlanan teklif 25 maddeden oluşuyor.

Fransız modelin örnek alındığı belirtilen teklifte, başlıca, TSK İç Hizmet Yasası, İl İdaresi Yasası, Sahil Güvenlik Komutanlığı Yasası, Jandarma Teşkilat Görev ve Yetkileri Yasası, Türk Ceza Yasası gibi yasaların bazı maddelerinde düzenlemeler yapılıyor. Bu düzenlemelerle de “ilgili yöneticilere” geniş yetkiler veriliyor.

İHRAÇ YETKİSİ BAKANLARDA

Düzenleme ile OHAL döneminde Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu kararı ile bugüne kadar yüz binlerce kişinin yaşamını etkileyen ihraç yetkisi 3 yıl süre ile doğrudan bakanlara tanındı. Darbe ve terör suçları ile sınırlı olmak üzere toplu suçlarda gözaltı süresi ise “hâkim tarafından dinlenilmek” koşulu ile 12 güne kadar uzatılabilecek. Tekli suçlarda ise 6 güne kadar uzatılabilecek.

Pasaport sınırlama yetkisi ise OHAL’de olduğu gibi devam edecek. Böylece OHAL KHK’leri ile alınan ve binlerce kişinin yaşamını etkileyen idari tedbirlerin 3 yıl daha devamı sağlanacak.

 

 

 

tbmm ihraç ohal olağanüstü hal bakanlar kurulu bakanlar ohal khk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası