İsveçli aktivist Afgan göçmenin sınır dışı edilmesini engelledi

İsveçli bir hak savunucusu genç kadın, uçak içerisinde başlattığı canlı yayınla Afgan uyruklu bir sığınmacının sınır dışı edilmesini önledi.

İsveçli aktivist Afgan göçmenin sınır dışı edilmesini engelledi

Geçtiğimiz Pazartesi günü Türk Hava Yolları'nın (THY) Göteburg İstanbul seferini yapan uçakta, Elin Ersson isimli bir aktivist, 52 yaşındaki bir Afgan sığınmacının, sınır dışı olayını durdumak için bilet alarak bindiği uçakta, ayağa kalkarak önce uçağın kalkmasını engelledi.

Bazı yolcular, protestosunu Facebook hesabından canlı olarak yayınlayan Ersson'a sert bir şekilde müdahale etti. Türkçe konuşan bazı yolcuların da destek verdiği protesto sonucu sınır dışı edilmek istenen yolcu uçaktan alkışlar arasında indirildi. Ersson'un destek karşısında duygulandığı anlar da kameraya yansıdı.

İsveç medyasında olayla ilgili yapılan haberlerde genç aktivist hakkında bu eylemi nedeniyle soruşturma açılabileceği belirtiliyor.

THY PİLOTUNUN KARARIYLA İNDİRİLDİ

Bu arada İsveç Cezaevi ve Gözaltı Kurumu basın sözcüsü Ulf Mossberg, BBC'ye yaptığı açıklamada, Afgan göçmen ve ona eşlik eden İsveçli güvenlik güçlerinin uçaktan THY pilotunun kararı ile indirildiğini söyledi.

İsveç Göçmenlik Kurulu, Afganistan'ı "güvenli ülkeler" arasında görüyor. Bu nedenle Afgan sığınmacının ileriki bir tarihte sınır dışı edilebileceği aktarılıyor.

Video kaynağı: bbc.com

aktivist afgan sığınmacı sınır dışı isveç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası