Kurkut cinayetinde 72 polisin soruşturulmasına izni verilmedi

Diyarbakır Valisi, Kemal Kurkut’un öldürüldüğü yerde görevli olan 72 polis hakkında soruşturma açılmasına izni vermedi.

Kurkut cinayetinde 72 polisin soruşturulmasına izni verilmedi

21 Mart 2017'de düzenlenen Nevroz kutlamalarında Malatya'dan Diyarbakır'a gelen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un polis kontrol noktasında öldürülmesiyle ilgili sanık polis Y.Ş. hakkında 'olası kastla insan öldürme' suçundan müebbet hapis istemiyle iddianame hazırlayan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, olay günü Newroz alanının protokol kapısında görevli 72 polis hakkında 'görevi ihmal' ve 'suç delillerini karartma ve gizleme' suçlarından ayrı bir soruşturma başlatmıştı. Savcılık, kamu görevlisi olan polislerin yargılanması için Diyarbakır Valiliği’nden soruşturma izni istemişti.

Savcılığın, talebini değerlendiren Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 72 polis hakkında soruşturma izni vermedi. Kararda, Kurkut cinayeti sırasında olay yerinde olan ve bunun görüntüsünü çeken gazetecilerin fotoğraf makinesi ve kamera görüntülerini inceleyerek silmeye çalışarak olaya ilişkin delilleri karatmaya çalışan polislere ise değinilmedi.

VALİ: POLİSLER ORANTISIZ SİLAH KULLANDI

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, polisler hakkında soruşturma izni vermemesinin gerekçesini şöyle açıkladı:

"Kemal Kurkut'un ölümüyle sonuçlanan bu olayın, hakkında ön inceleme yapılan emniyet görevlilerinin ihmalinden kaynaklanmadığı, olayın Kemal Kurkut'un bıçakla üstü çıplak vaziyette 4 No'lu süzme noktasından geçmeye kalkışması ve geçmesi buna karşılık o sırada görevli bazı polis memurlarının havaya/yere Kemal Kurkut'u durdurmak için orantısız bir şekilde silah kullanmaları şeklindeki tutumlarından kaynaklandığı, bu silah kullanmanın bir görevli dışında havaya ateş etme şeklinde olsa da, silahını kullanarak Kemal Kurkut'un ölümüne olası kastla yol açan görevlinin ortaya çıkarılması için adli soruşturmanın sürdüğü, dolayısıyla Kemal Kurkut'un ölümüyle sonuçlanan olayda Nevruz alanında görevli polislerin ihmallerinin olmadığı değerlendirildiğinden, 4483 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması hakkında Kanunun 6. maddesi uyarınca haklarında soruşturmanın izni verilmemesine..."

YALÇINDAĞ: KARAR HUKUKA AYKIRI, FAİLLERİ KORUYORLAR

Kurkut ailesinin avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir, valiliğin kararını değerlendirdi:

"Ortada bir yaşam hakkı ihlali var. Soruşturma makamı savcılıktır. Bununla ilgili soruşturma yapmak isteyen savcılık bunu yapamıyor. Çünkü polisler memur olduğu için haklarında soruşturma yapılması valiliğin iznine bağlı. DBP'li bir belediye başkanı hakkında zabıtaya elbise almaktan dolayı bile 'görevi kötüye kullanmaktan' soruşturma izni verilip dava açılıyor. Ancak bir genci gaz ya da su sıkarak durdurmak yerine öldürmek söz konusuyken nasıl ihmal olmaz. Karar hukuka aykırıdır ve faillerin korunmasına yöneliktir. Ayrıca olay yerindeki polisler hakkında kamuoyuna yanıltmak ve delileri karatmaktan da soruşturma izni istenmesi gerekirdi. Ancak bu yapılmadı. Buna da itiraz edeceğiz” dedi.

Kararın kesinleşmesi durumunda, savcı polisler hakkında takipsizlik kararı verecek.

diyarbakır nevroz kemal kurkut hasan basri güzeloğlu vali reyhan yalçındağ baydemir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası