Yunanistan'da yaşanan büyük felaketin tanıkları konuştu

Yunanistan'da yaşanan büyük yangının tanıkları, yaşadıkları felaketi anlattı.

Yunanistan'da yaşanan büyük felaketin tanıkları konuştu

Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarında çıkan ve en az 74 kişi hayatını kaybettiği yangınlarda facianın tanıkları, BBC'ye yaşadıklarını anlattı.

Giannis Labropoulos, yangın sırasında arabayla Patras'tan Atina'ya seyahat etmekte olduğunu söyledi. Labropoulos şunları belirtti.

20 metreden daha uzağı göremiyorduk. Bir anda sıcağı hissetmeye başladık ve yangını gördük. Bunun yaşanıyor olamayacağını düşündüm. Çok korkmuştuk. Atlatıp atlatamayacağımızı bilmiyorduk. Başımıza ne geleceğini bilmiyorduk. Dallar ve yıkıntılar arabaya çarpıyordu.Yangının gücü ve sıcaklığın yoğunluğu hayatta bir daha asla deneyimlemek istemeyeceğimiz bir şey.

Atina'da öğrenci olan 19 yaşındaki Olivia Exarchakou yaşadıklarını şöyle anlattı:

Çatılardan tek görebildiğimiz dumandı. Akropolis'in üzerinden dalga dalga büyüdüğünü gördük. Annemin yakın bir arkadaşı Voutsa bölgesindeki yazlık evini kaybetti. Yangın nedeniyle ölen iki kişi tanıyorum. Birisi evde öldü. Kadının evden ayrılmak için zamanı yoktu çünkü yangın çok hızlı yayılıyordu. Bir başka aile dostumuz plajda hayatını kaybetti. Kadının bedeni suda bulundu.

Düzenli olarak Yunanistan'ı ziyaret eden İngiliz vatandaşı Catherine Hooper, yangın sırasında etkilenen alana yakın bir yerdeydi. Hooper şunları söyledi:

Yangının yayıldığı Pentelicus sıra dağlarının diğer tarafına yaklaşık 20 kilometre uzaklıktayım. Burada dahi hava kekremsi. Yoğun bir duman Atina'nın üzerinde. Süpermarketler, su dolu kamyonlarla su dağıtıyor. Birçok itfaiye uçağı ve helikopteri üzerimizden uçtu, uçmaya devam ediyor. Yüzlerce kişi denize kaçtı ancak sıcak küller ve uçuşan yıkıntılar birçok kişiyi denizde açılmak zorunda bıraktı. Dalgalar yüksekti ve akıntı insanları Evia Adası'na doğru sürükledi.

Bu sabah üç kadın ve bir çocuğun boğulduğunu duydum. Denize gidip kaybolan birçok kişi var. Denizdeki bazı insanlar kurtarılmadan önce dört saat boyunca denizdeydiler. Bu sabah 26 kişi bir tavernada ölü bulundu. Bir annenin kucağında çocuğuyla ölü bulunduğunu duydum.

Yangının etkilediği Mati köyünde yaşayan George Vokos ise iki kişinin kollarında öldüğünü, kendisinin ise şanslı olduğunu söylüyor:

Bu, devasa bir felaket. Tanrıya şükürler olsun ki ailem güvende. Güvenlik için denize doğru kaçtık. Yanan iki arabamı kaybettim. Evimin de yarısı yandı. Ancak iki kadın kollarımda can verdi.

yunanistan atina yangın
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası