Hamzaoğlu ve Çelebi cezaevinden çıktı

HDK Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ile ESP Genel Başkanvekili Fadime Çelebi tahliye edildi.

Hamzaoğlu ve Çelebi cezaevinden çıktı

Afrin harekatına karşı yaptıkları açıklama nedeniyle 5.5 ay sonra hakim karşısına çıkan, Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Vekili Fadime Çelebi tahliye edildi.

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında, savunma yapan HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu savunmasında şunları söyledi:

Yaşananlar açıklamamızı doğruladı: Yüzlerce kişi öldü, kent merkezi yağmalandı ve Afrin Suriye iç savaşının bir parçası haline geldi. Türkiye’nin Afrin’e yakın bölgesinde yaşayan Kürt, Arap ve Türkmen yurttaşların birinci derece akrabaları sınırının öbür tarafında yaşıyor. Yüzlerce Suriye vatandaşı bayramlarda, cenazelerde sadece idari izin alarak bile öbür tarafa gidebiliyor ve günlerce kalabiliyor, halam da Halep’te yaşıyor ve ailem de Suriye’ye gidip gelenlerden. Afrin’in bir başka özelliği ise Suriye İç Savaşı’nda ortaya çıktı. Suriye’nin diğer yerlerinden farklı olarak Afrin’de farklı din ve kimliklerden insanların barış içinde yaşıyor. Savaştan kaçanlar ülkeyi terk etmediği durumda Afrin’e gidiyor.

'SAVAŞLAR DA ÖNLENEBİLİR HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR' 

Ancak Afrin’e yönelik operasyonda yüzlerce kişinin öldü, işgal ile birlikte yağmanın başladı. Siyasi iktidar, Afrin operasyonundan 'beka', 'fetih', 'partinin metal yorgunluğunu giderecek' şekilde bahsetti. Bir hekim olarak hastaların hasta olmadan önce ne yapılması gerektiğiyle ilgileniyorum.

Günümüzde en çok öldüren sakat bırakan olaylar halk sağlığı sorunudur. Bunların en çok meydana geldiği savaşlar da önlenebilir halk sağlığı sorunudur. Basın açıklamasındaki sözlerde suç arandı, ancak devletin doğrusu ile hakikat farklı.

Devletin işgal kelimelerini kullanmayı suç sayması hakikati değiştirmiyor. Kanaatlerin delil olarak sunulmamaması gerekiyor. 
Ayrıca getirildiğimde konulduğum nezarethanede insan dışkıları vardı. Mahkemeye kravatla çıkmama izin verilmedi. Annem yoğun bakımda kalmasına rağmen tutukluluğum cezaya dönüştürüldü, ölmeden önce son bir kez annesmi göremedim.

Peki suç aleti neydi? 322 kelime, 27 satırdan oluşan bir basın açıklaması. Yazar Daniel Defoe'nun bir sözü vardır: ‘Hakikati bulan, başkaları farklı düşünüyor diye onu haykırmaktan çekiniyorsa hem budala hem de alçaktır. Bu söze katılıyorum. Savaş karşıtlığı, barış için mücadele, 21. yy insanının insan kalabilmesi için bir zorunluluktur. Savaş insan eliyle yaratılan önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur. Ben insana kalabilmek istiyorum, tüm dostlarım gibi.”

FADİME ÇELEBİ: '5 BİN YIL DA VERSELER' 

ESP Genel Başkan Yardımcısı Fadime Çelebi, tutuklanmalarına gerekçe gösterilen basın açıklamasının yıllardır yaptıkları açıklamalardan biri olduğunu ve suç olmadığını söyledi. Afrin’e yönelik saldırıya karşı çıktıklarını belirten Çelebi, Afrin’e yönelik saldırıların kadınların ve çocukların öldürülmesi demek olduğunu dile getirdi. Türkiye ve Afrin halklarının arasında hiçbir sorun olmadığını, belki de Türkye’de bir çok kişinin Afrin’in adını duymadığını ifade eden Çelebi, “Biz barışa eşitliğe, kardeşliğe, halkların ortak yaşamına çağrı yaptığımız bir basın açıklamsı için yargılanıyoruz. Ben bunu söylemeye devam edeceğim.Çünkü barış halkların kardeşliğidir, çocukların ve kadınların öldürülmemesidir. Bana 5 ay değil, 5 bin yıl da verseler bunu söylemeye devam edeceğim” dedi. 

onur hamzaoğlu fadime çelebi hdk esp afrin savaş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası