'Gelecek İçin Biz' grubundan olağanüstü çağrı

'Gelecek İçin Biz' 24 Haziran seçim sonuçlarının CHP için başarısız olduğunu belirterek seçimli olağanüstü kurultay için çağrıda bulundu.

'Gelecek İçin Biz' grubundan olağanüstü çağrı

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) önemli isimlerinden mevcut Parti Meclisi üyesi ve İzmir milletvekili Selin Sayek Böke, İstanbul milletvekili Ali Şeker ile önceki dönem Partisi Meclisi üyesi ve İstanbul milletvekili İlhan Cihaner'in oluşturduğu, “Gelecek İçin Biz” Platformu, olağanüstü kurultay için farklı bir çağrı yaptı.

16 Temmuz Pazartesi günü seçimli olağanüstü kurultay için imza toplanmaya başlanmasının ardından bugün resmi sitesinden "Olağanüstü Kurultay Açık Çağrısı" başlığıyla yayınladıkları bildiride "Adil ve güvenli koşullarda olmayacağı bilinerek girilen 24 Haziran seçimlerinin Parti adına açık bir başarısızlıkla sonuçlandığı, ekonomik ve siyasal krize, halkın meydanlardaki coşkulu dinamizmine rağmen AKP-MHP bloğu Cumhurbaşkanlığını kazanmanın yanı sıra Meclis’te çoğunluğu elde ettiği, rejim değişikliğinin gerçekleştiği" vurgulanarak, "Cumhuriyet Halk Partisi üzerine tarihi bir sorumluluk düştüğü, bu tarihi sorumluluğun yerine getirebilmesi için siyaset anlayışını devrimci biçimde değiştirmesi gerektiği" ifade edildi.

Gelecek İçin Biz'in olağanüstü kurultay çağrısında ayrıca şu hususlara yer verildi:

"24 Haziran seçim sonuçları CHP’de uzun döneme yayılmış siyasetsizliğin eseridir. Hal böyleyken Cumhuriyet Halk Partisi’nin mevcut yönetimi, bugünkü siyaset anlayışını sürdürmekte ısrarlıdır. Yeni bir siyasete olan ihtiyaç her zamankinden daha fazladır. Bugünün olağanüstü koşulları, siyasi mücadeleyi toplumla buluşturacak, Meclisi de içeren ama mutlaka onun da dışına taşan bir siyaseti gerektirmektedir. 

Partimizin “sağdan oy alma” kaygısıyla içine düşürüldüğü siyasetsizlik ve ideolojik kafa karışıklığı acilen giderilmelidir. Bugün görevimiz, sloganlara hapsedilmemiş ve içeriğinden soyutlanmamış Atatürk devrimleriyle, evrensel sol değerleri günümüz için bütünleştiren yeni bir devrimci siyaseti var etmektir. Eşitliğe, özgürlüğe, laikliğe, barışa ve demokrasiye sahip çıkan, Türkiye’nin tüm temel sorunlarıyla yüzleşen ve çözümler üreten bir siyasi program oluşturulmalıdır.

Parti içi iktidarı korumaya ve merkezileştirmeye odaklı dar kadrocu ve tasfiyeci anlayış terk edilmelidir. Saray rejimi karşısında, büyüyen toplumsal muhalefetin Cumhuriyet Halk Partisi öncülüğünde örgütlenmesi mümkün kılınmalıdır. Parti işleyişini demokratikleştirecek kurumsal ve örgütsel dönüşüm hemen başlatılmalıdır. Anayasamız olan Parti Tüzüğü, bu anlayışla değiştirilmelidir.

Genel Merkezimiz seçim sonrası kapsamlı bir muhasebe yapmaya olanak verecek bir olağanüstü Kurultay toplanmasını, Yerel Seçimleri gerekçe göstererek reddetmiştir. Oysa biliyoruz ki; mevcut siyasi yöntemler ve yaklaşımla yerel seçimlerin başarısızlıkla sonuçlanması kaçınılmazdır. Bu nedenle;

Yerel seçim adaylarının belirlenmesinde önseçim temel yöntem olarak benimsenmelidir.

Sosyal demokrat belediyecilik programı katılımcı bir anlayışla bugünden oluşturulmalı ve kamuoyuna açıklanmalıdır.

Seçim ve sandık güvenliği konusunda ortaya çıkan yetersizlik ve eksiklikler, profesyonel ve şeffaf bir yaklaşımla giderilmeli, toplumda bu konuda oluşan haklı kaygılar hızla ortadan kaldırılmalıdır.

24 Haziran Seçimleri sonrasında halkımız hak etmediği bir moral bozukluğuna itilmiştir. Partimize gönül veren geniş halk kesimlerinde mevcut yönetimin inandırıcılığını yitirdiği görülmektedir. Bu nedenle, Partimizi tekrar umut haline getirecek, Türkiye’yi içinde bulunduğu karanlıktan çıkaracak yeni bir yönetim iradesinin oluşmasına olanak sağlanmalıdır. Genel Merkezimizin bu olumsuzluklar karşısındaki kayıtsız duruşu, parti içinde de hoşnutsuzlukları artırmıştır. Faşizme karşı omuz omuza mücadele etmesi gerekenlerin karşı karşıya gelmesine, yoldaşlık hukukunun bozulmasına izin vermemiz mümkün değildir.

Bütün bu tespitler ve seçim sonrasında ortaya çıkan durum, Partimizin vakit geçirmeden Olağanüstü Kurultaya gitmesinin zorunlu hale geldiğine işaret etmektedir. Olağanüstü kurultayla eş zamanlı olarak, gerekli kurumsal ve örgütsel değişimi gerçekleştirmemize imkan tanıyacak Tüzük Kurultayı ve partimizin siyasi hattını netleştirecek Program Kurultayı için de somut takvim açıklanmalıdır. Türkiye’nin önüne gerçekçi bir iktidar vizyonu koyabilecek birikimli, samimi kadrolar iş başına gelmelidir.

Bu ilkeler ışığında, toplumun beklentisi haline gelen kapsamlı değişimi gerçekleştirmek üzere, Cumhuriyet Halk Partisi delegelerini olağanüstü kurultay için imza vermeye davet ediyoruz. Partinin ve ülkenin çıkışını evrensel sol değerlerde ve büyüyen toplumsal muhalefetle bütünleşmekte gören partimizin tüm bileşenlerini dayanışmaya çağırıyoruz. 

Gelecek için Biz olarak, bu tarihi sorumluluğu üstleneceğimizi ve üzerimize düşeni yapacağımızı kamuoyuna duyururuz."

ORHAN SARIBAL: 'KURULTAY ÇAĞRISI ZAMANSIZ VE YERSİZ'

Gelecek İçin Biz'in kurucularından CHP Parti Meclisi üyesi ve Bursa milletvekili Orhan Sarıbal ise bugün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Gelecek İçin Biz” adına yapılan Kurultay çağrısında imzasının olmadığını, yapılan Kurultay çağrısının zamansız ve yersiz olduğunu ve kurucusu olduğu Gelecek İçin Biz'den bu anlamda ayrıştığını" belirtti. Sarıbal'ın açıklaması şu şekilde:

 

gelecek için biz chp ilhan cihaner selin sayek bÖke ali şeker olağanüstü kurultay
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası