Soma'lı annelere polis müdahalesi

Soma Katliamı Davası’nda çıkan karara tepki olarak “Adaleti yeryüzüne çıkaracağız” diyerek yürüyüşe başlayan Soma Anneleri Hakimler Savcılar Kurulu önünde müdahale ile karşılaştı.

Soma'lı annelere polis müdahalesi

Soma Katliamı Davası’nın karar duruşmasında verilen ödül gibi cezaları protesto etmek isteyen Soma Katliamı’nda çocukların kaybeden anneler Soma’dan başlamak üzere Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) yürüyüş başlatmışlardı.

Soma Anneleri yürüyüş programlarının nihai hedefi olan HSK’ye ulaştı. Somalı ailelerle dayanışma için Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Özgür Özel, Yıldırım Kaya, Mahmut Tanal ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy da HSK önündeydi.

POLİS: AVUKAT BURADA LAZIM DEĞİL

Polis, Soma Anneleri’yle dayanışma için gelenleri HSK önüne almazken biber gazı sıkarak zorla uzaklaştırdı. Soma Anneleri’nin açıklama yapmak için HSK önüne geçtiği sırada ise polis, Soma Katliamı Davası avukatlarından ve Halkevleri Hukuk Sekreteri Sercan Aran’ın HSK önüne girmesini “Avukat mahkemede lazım, burada değil” diyerek saldırarak gözaltına alınmaya çalıştı. CHP Milletvekili Mahmut Tanal ve diğer avukatların müdahalesi Aran’ın gözaltına alınmasını engelledi.

HSK önünde pankart açan aileler saldırıya tepki göstererek “301’i öldürdünüz, yetmedi suçluları serbest bıraktınız, bir tane özür bile dilemediniz, 301’in adını bile ağzınıza almadınız. Adaletiniz batsın”, “Yazıklar olsun” dediler.

Daha sonrasında Somalı aileler adına Soma Katliamı’nda oğlunu kaybeden İsmail Çolak basın açıklamasını okudu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ülke tarihinin en büyük işçi katliamında evlatlarımızı yitirdik bizler. 13 Mayıs mahşer yerini yaşadık. 3 yılı aşkın süredir adliye koridorlarında sadece kendi evlatlarımız için değil, ölüm düzeninde çalışan tüm işçiler için adalet diye haykırdık. Biliyorduk ki, eğer bu davada adalet sağlanırsa, bu dava emsal teşkil ederse; patronlar bu kadar pervasızca işçilerin kanı ile büyüyemeyecek, bir Soma bir Ermenek daha yaşanmayacaktı.

Ülkede adaletin kimler için var olduğunu 11 Temmuz günü bir kez daha görmüş olduk. Kamu görevlilerinin, enerji ve çalışma bakanlığının hiç yargılanmadığı davada patronlara ödül niteliğinde cezalar kesilmiş oldu. Adalet bu davada göçük altında kaldı.

Her gün ortalama 5 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği ülkemizde adalet işçiler için katillere karşı yükseltilmesi gereken bayraktır. Adaletin sağlanmadığı, sorumluların yargılanmadığı ülkemiz yeni Somalara yeni Ermeneklere gebedir.

Günlerdir yollardayız dostlar. Ankara’ya gelen kadar çeşitli kentlerde adalet arayanlarla buluştuk. Ortak acı ve öfkemizi ortak bir mücadeleye nasıl dönüştüreceğimizi konuştuk. Gördük ki az değiliz, yan yana gelerek çoğalıyoruz. Memleketin her köşesi bu yağma ve ölüm düzeninde adalet arayanlarla dolu.

Dostlar, bugün burada HSK önündeyiz. Amacımız HSK’den adalet talep etmek değil. Adaleti yerin altından kömürü çıkarır gibi yeryüzüne bizlerin çıkaracağını haykırmaktadır. Biz bitti demeden bu dava bitmeyecek. Emeğin ve adaletin ülkesini kurana kadar devam edeceğiz. Hepimizin yolu açık olsun!

OYA ERSOY: 'ÖLEN HER BİR KİŞİ İÇİN 6 GÜN'

Açıklamanın ardından aileler görüşme yapmak için HSK’ye yöneldi fakat aileler HSK Başkanının toplantıda olduğu ve görüşmenin yarına kalabileceği söylendi. HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, HSK önünde yaptığı açıklamada adalet arayışının sonlanmadığını, istinaf ve temyiz süreçlerinin devam edeceğini söyledi, “301 kişinin öldüğü böyle bir davada 15 yıl, 20 yıl gibi cezalar gözümüzde büyük gibi görünüyor. Çok net, ölen her bir kişi için 6 gün yatacaklar, böyle bir adaletsizlik olmaz” dedi.

 

SOMA HSK hakimler savcılar kurulu soma katliamı soma anneleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti