'Yapılan hukuksuzluk tescillendi'

Selahattin Demirtaş'ın Hazine aleyhine açtığı dava sonuçlandı.

'Yapılan hukuksuzluk tescillendi'

Edirne F tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda (CMK) belirtilen koşullar dışında haksız gözaltına alınıp tutuklandığı, davasına bakacak mahkemenin ancak 11 ay sonra belli olduğu, hakim karşısına 13 aydan sonra çıkarıldığı ve dört ay boyunca tutukluluk incelemesinin yapılmadığı iddialarıyla Hazine aleyhine 750 bin lira maddi ve manevi tazminat davası açmıştı.

Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava hakkında görüşü sorulan iddia makamı (savcı), "Demirtaş hakkında 31 ayrı fezlekenin mevcudiyeti, suçun vasıf ve mahiyeti ve tüm dosya kapsamı değerlendirildiğinde tutuklamanın hukuka uygun ve tutuklama süresinin makul olduğunu belirterek, tutuklamaya ilişkin kararların gerekçeli olduğu göz önüne alındığında, CMK’nin davanın reddine karar verilmesi gerektiği"ni belirtti.

Mahkeme heyeti, Demirtaş ‘ın Hazine aleyhine açtığı maddi tazminat davasını reddetti. 30 günlük süre içerisinde tutukluluk incelemelerinin yapılmadığına ilişkin talebi yönünden manevi tazminat davasının kısmen kabulüne karar veren mahkeme heyeti, Demirtaş’a 10 bin lira manevi tazminatın yasal faiziyle birlikte ödenmesine hükmetti.

'EKSİK AMA ÖNEMLİ BİR KARAR'

Karar hakkında açıklama yapan Selahattin Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, kararı olumlu ancak eksik bulduklarını belirterek, “Haksız tutuklanan, hakkında hukuka aykırı bir şekilde tutukluluk devam kararları verilen, makul sürede yargı mercileri önüne çıkarılmayan ve hüküm verilmeyen, yasal 30 günlük periyotlarla tutukluluk incelemesi yapılmayan Sayın Demirtaş hakkında açmış olduğumuz bu dava ile verilen hüküm, Sayın Demirtaş’ın maruz kaldığı hukuksuzluğun yine başka bir mahkemece tescilidir. Karar eksik ama bu yönüyle de önemlidir. Eksik ve hukuka aykırı kısımlar yönünden istinaf başvurusu yapacağız” dedi.

 

selahattin demirtaş hdp ağır ceza tazminat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti