Fitch Türkiye’nin notunu düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu ‘BB+’dan ‘BB’ seviyesine düşürdü.

Fitch Türkiye’nin notunu düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu ‘BB+’dan ‘BB’ seviyesine düşürürken, not görünümünü de durağandan ‘negatif’e çevirdi.

Fitch son olarak ocak sonunda, Türkiye’nin yatırım yapılabilir düzeyin bir altındaki kredi notunu teyit etmiş, durağan görünümünde de değişiklik yapmamıştı, Haziran ayının başında ise 25 Türk bankasını negatif izleme sürecine aldığını duyurmuştu.

Financial Times'ın haberine göre, Fitch’in değerlendirmesinde şu saptamalar yer aldı:

– Enflasyondaki sıçrama ve cari açıktaki artış nedeniyle makro ekonomik istikrar üzerindeki aşağı yönlü riskler kuvvetlendi.

– Ekonomi politikalarının kredibilitesi son aylarda kötüleşti. Seçimler sonrasındaki ilk politika aksiyonları belirsizliği artırdı.

– Yüksek yakıt fiyatları ve hane halkı harcamaları nedeniyle cari açığın gayri safi yurt içi hasılaya oranının bu sene yüzde 6,1’e yükselmesi bekleniyor. Liradaki gerileme ve turizmdeki toparlanmayla bu oranın gelecek sene yüzde 4,1’e düşeceği öngörülüyor.

– Dış finansman ihtiyacı Türkiye’yi şoklara karşı hassas hale getirdi.

– Sağlıklı dış talep, turizmde devam eden toparlanma, altyapı harcamaları ve istihdamdaki artış sayesinde Türkiye ekonomisinin bu sene yüzde 4,5 oranında büyüme göstermesi bekleniyor. Ekonominin gelecek yıl ise yüzde 3,6 oranında büyüyeceği öngörülüyor.

fitch kredi türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası