'Oluk oluk kanlarını akıtacağız' sözleri tehdit değilmiş

1128 akademisyen tarafından imzalanan 'Bsuça ortak olmayacağız' bildirisinde imzası bulunan akademisyenlere karşı 'oluk oluk kanlarını akıtacağız' diyen Sedat Peker beraat etti.

'Oluk oluk kanlarını akıtacağız' sözleri tehdit değilmiş

Kamuoyunda Barış Akademisyenleri olarak bilinen 1128 akademisyen tarafından imzalanan “Bu suça ortak olmayacağız” isimli bildiride imzası bulunan akademisyenlere yönelik, “Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız” diyerek tehdit ettiği gerekçesiyle, organize suç  Sedat Peker hakkında “tehdit” ve “suç işlemeye tahrik” suçlarından 11 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada karar çıktı.

İstanbul Anadolu 20. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Sedat Peker katılmazken, müştekiler ile taraf avukatları katıldı.

‘VAHŞİ BİR CİNAYET KAPSAMINDAN BAHSETTİ'

Müşteki akademisyenlerin avukatı Oya Meriç Eyüboğlu, söz alarak sanık Sedat Peker'in iddianameye konu tehdidindeki korkunç sözlerinin muhatabının müvekkilleri akademisyenler olduğunu belirtti. Avukat Eyüboğlu, “Sanık söz konusu tehdit içerikli sözleri ile imzacı akademisyenleri kast ediyor. İnsanların kanlarında duş almak ibaresi ile vahşi bir cinayet kapsamından bahsettiği açıktır. Dolayısı ile bunun ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir” dedi.

‘SANIK BİR SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ'

Sedat Peker'in müvekkillerini somut bir şekilde tehdit ettiğini söyleyen avukat Eyüboğlu, “Sadece sanığın sabıka kaydına bakarak suç işleme eğilimini görebiliriz. Sonuç olarak sanığın bir suç örgütü lideri olduğu biliniyor. Dolayısı ile sanığın neyi kast ettiği bellidir” ifadelerini kullandı.

‘YILIN İŞ ADAMI SEÇİLDİ'

Sanık avukatı Turgay Özdoğan, “Müvekkilimiz milliyetçi kişiliğe haiz bir kişidir. Kendisi teröre destek veren kişileri uyarmak amacıyla söz konusu metni ele almıştır. Müvekkilim esasında devletin bekasının herkes için önemli olduğunu belirtmek amacıyla metni ele almıştır. Müvekkilim bahsedildiği gibi olumsuz özelliklere sahip biri değildir. Yılın iş adamı olarak seçilmiş biridir” dedi.

İKİ SUÇTAN DA BERAAT ETTİ

Davayı karar bağlayan mahkeme, sanık Sedat Peker'in üzerine atılı suçun unsurları oluşmadığını belirterek, her iki suçtan da beraatına karar verdi.

sedat peker barış akademisyenleri tehdit
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası