İnce: CHP kendini yenilemeli, bu kadrolar gitmeli

24 Haziran seçimlerinde CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim dönemine ve partisine dair önemli açıklamalarda bulundu.

İnce: CHP kendini yenilemeli, bu kadrolar gitmeli

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçimlerden sonra ilk defa bir televizyon kanalının canlı yayınına konuk oldu. Habertürk kanalında katıldığı programda “CHP kurultaya gitmeli, yenilenmeli” diyen İnce, CHP’nin yapısal sorunları olduğunu belirterek, partinin yönetim anlayışının toptan değişmesi gerektiğini ifade etti.

İnce, Mart 2019’da yapılması planlanan yerel seçimden sonra CHP’nin kurultaya gitmesi gerektiğini de söyledi:

“Yerel seçimden sonra CHP kurultaya gitmeli, yenilenmeli. Hazırlıklarına hemen başlamalıdır. Bunları yapıp milletin karşısına öyle çıkmalıdır. Yapmazsa başarısız olur. ‘Ey millet görüyor musun benim tüzüğümü, ben evimi temizledim şimdi Türkiye’yi temizlemeliyim’ demeli. Ben bunları söylemeye mecburum. Bu partinin bu tüzüğü bu programı orada durduğu sürece CHP’nin Türkiye siyasetinde bir şey demeye hakkı yok. Bu kadrolar gitmeli, bu tüzük, bu program değişmelidir. Bunu yapmalıyız. Bu tüzük böyle değildi, bu kadrolar bu hale getirdi, çok daha demokratikti.”

'YENİ PARTİ KURMAYACAĞIM'

Yeni parti kurup kurmayacağına dair sorulara ise İnce, “Yeni parti kurmayacağım, yok öyle bir şey. Benim ağzımdan yeni parti duydunuz mu? Benim böyle derdim yok. CHP kendini yenilemelidir, genel başkanını da kadrolarını da, tüzüğünü de, programını da yenilemelidir” diye cevap verdi.

Muharrem İnce seçim kampanyası dönemindeki apolet tartışması ile ilgili olarak da “Fazla uzattım, hata yaptım” diye konuştu.

'YENİDEN ADAYIM'

Bir kez daha cumhurbaşkanı adayı olacağını söyleyen İnce, ”Benim 15 milyon insana borcum var, yeniden cumhurbaşkanı adayı olacağım, ben bitmedi demeden bitmez, başka partiye oy verip Cumhurbaşkanlığında bana oy verenler var” dedi.

'SEÇİM GECESİ HATA YAPTIM'

İnce, seçim gecesi açıklama yapmaması ve gazeteci İsmail Küçükkaya’ya attığı mesajla yenilgiyi kabul etmesine yönelik eleştirilere de cevap verdi:

“Orada bir hatam oldu, millet benden duymalıydı, bir gazeteciden değil. Ben gazeteci olsaydım o mesajı ‘Erdoğan kazandı dedi’ diye iletirdim, bu İsmail’in suçu değil, yorgunluğuma versinler. Türkiye Cumhurbaşkanlığına aday olan kişinin o gece yorulma hakkı yoktur. Yapmam gereken herşeyi de yaptım.”

chp muharrem ince kurultay
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti