Erdoğan: 'Bana Başkan diyebilirsiniz'

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin etmesiyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi de resmen başladı

Erdoğan: 'Bana Başkan diyebilirsiniz'

Baskın seçimle Cumhurbaşkanı olarak seçilen, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı TBMM girişinden Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı törenle karşıladı. Erdoğan'ın aracına Meclis'e girdiği sırada güller atıldı.

CHP, HDP VE İYİ PARTİ GRUBU PROSTESTO ETTİ

Erdoğan yemin töreni için geldiği TBMM'de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve İYİ Parti milletvekillerinin protestosuyla karşılaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin ettiği sırada CHP, HDP ve İYİ Parti milletvekilleri ayağa kalkmayarak protesto gerçekleştirdi. 

TARAFSIZLIK YEMİNİ

Cumhurbaşkanı olmasının yanı sıra Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Genel Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan saat 16.43'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yemin etti ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başlamış oldu.  Erdoğan'ın yemin şöyle:

"Cumhurbaşkanı sıfatıyla, devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim."

Yeminin ardından İstiklal Marşı okundu.

'BAŞKAN DİYEBİLİRSİNİZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'den ayrılırken gazetecilere ilk değerlendirmesini yaparak "Her şey gayet güzel oldu milletin önünde. İnşallah bundan sonraki daha güzel olur" dedi. Gazetecilerin "Size nasıl hitap edelim? Cumhurbaşkanı mı? Başkan mı?" sorusuna ise "Başkan diyebilirsiniz" diye yanıt verdi.

 

recep tayyip erdoğan başkan cumhurbaşkanı yemin chp akp hdp iyi parti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti