Kahreden ihmaller zinciri: 24 kişi hayatını kaybetti

Dün akşam saatlerinde Uzunköprü-İstanbul arası sefer yapan yolcu treninin 5 vagonu devrildi. Kazada 24 kişi hayatını kaybetti, 318 kişi ise yaralandı.

Kahreden ihmaller zinciri: 24 kişi hayatını kaybetti

Uzunköprü-İstanbul arası sefer yapan ve içerisinde 362 yolcusu bulunan trende feci bir kaza meydana geldi. Kazada 24 kişi hayatını kaybederken 318 kişi ise yaralandı. Kaza sonrası ihmaller zinciri gündeme geldi. 

BEKÇİ YOK MUYDU?

​Tren yollarında toprak kayması gibi durumların sık sık meydana geldiğini belirten uzmanlar, raylardaki kontrollerin ise düzenli olarak, sadece bu işi yapan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) işçileri tarafından yapıldığını hatırlattılar. TCDD’de yaya bekçi sisteminin kademeli olarak sonlandırıldığı denetimlerin motorize ekipler tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Facia sonrası hatırlanan TCDD verilerine göre; Türkiye’de şu an 59 yol bekçisi var. Emekliği gelen bekçinin yerine ise yeni personel alımı yapılmıyor. Yani tren raylarının denetimi motorize ekiplere emanet.

YAĞMUR YÜZÜNDEN Mİ?

Facianın lokomotif ve ilk vagonunun geçişinden sonra, menfezin altındaki toprağın kayması sonucu rayların boşlukta kalması sonucu meydana geldiği açıklandı. Uzun süre kapalı olan tren yolunun, 1 Mayıs 2018’de yani yaklaşık bir buçuk ay önce seferlere açıldığı öğrenildi.

YOL KONTROLÜ YAPILMADI MI?

Kazaya sebep olan menfez göçüğü ‘bölgede düzenli yol kontrolü yapılmıyor muydu?” sorusunu akıllara getirdi. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ise yolun kontrolünün Nisan ayında yapıldığını söyledi.

İHALE NEDEN İPTAL EDİLDİ?

Devlet Demir Yolları'nın 11 Haziran tarihinde ilan vererek İstanbul Halkalı- Tekirdağ Muratlı arasındaki tren yolunun bakımı için 6 Temmuz'da yapılacak ihaleyi duyurduğu öğrenildi. Tren yolundaki bakımın yapılması için çıkılan ihale 21 Haziran 2018'de iptal edildi.

EKAP'ta yer alan bilgiye göre ihalenin iptal nedeni "Ödenek tahsis emri çıkmaması."

UNİTEK İNŞAAT'TAN AÇIKLAMA

2014 yılında hat üzerinde bakım gerçekleştiren Unitek İnşaat'tan yapılan açıklamada kazanın gerçekleştiği bölgenin Balaban-Çorlu arasında olduğu ve kendilerinin çalışma yaptığı bölgeye 50 km uzaklıkta olduğu açıklandı. Açıklamada "Bölgede meydana gelen yağışlar sonucunda firmamızın rehabilitasyon çalışmalarını gerçekleştirmiş olduğu bölgede herhangi bir sorun bulunmamaktadır" denildi.

 

tekirdağ çorlu tren kaza tren kazası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti