Eren Erdem’in cezaevinde ‘Alevi dedesi’ ile görüşme talebi reddedildi!

Silivri cezaevinde tutuklu bulunan CHP Parti Meclisi üyesi Eren Erdem’in, cezaevinde manevi danışmanlık hizmeti kapsamında "Alevi dedesi ile görüşme" talebi reddedildi.

Eren Erdem’in cezaevinde ‘Alevi dedesi’ ile görüşme talebi reddedildi!

Önceki dönem Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Barış Yarkadaş, KRT TV'de katıldığı canlı yayında, Silivri cezaevinde tutuklu bulunan CHP Parti Meclisi üyesi Eren Erdem’in, cezaevinde manevi danışmanlık hizmeti kapsamında "Alevi dedesi ile görüşme" talebinin, cezaevi yönetimi tarafından reddedildiğini açıkladı.

Öte yandan, ailesi dışında kimse ile görüşmesine izin verilmeyen Erdem’le görüşmek isteyen milletvekillerinin taleplerinin de geri çevrildiği öğrenildi.

Eren Erdem’in cezaevindeki durumu ile ilgili Çağdaş Ses'e açıklamalarda bulunan, Av. Onur Cingil, tutukluların her hafta din görevlileri görüşme hakları bulunduğunu belirterek; “ Bu hak doğrultusunda Alevi inancına sahip olan müvekkilim ‘Alevi dedesi’ görüşmek istediğini dilekçe ile bildiriyor. Ancak cezaevi yönetimi bu talebin karşılanamayacağını bildirerek, isteği reddediyor ve sadece imam gönderebileceklerini söylüyorlar” dedi.

İNSAN HAKLARI İHLALİ

Konunun bir insan hakları ihlali olduğunu söyleyen Av. Cingil; “ Bu hak, her inançtan kişilerin tutuklu ya da hükümlü olma ihtimali dâhilinde verilmesi gereken bir hak. Türkiye’de birçok mezhebe mensup insan var. Milyonlarca Alevi vatandaşımız olduğu da biliniyor. Bu noktada aynı sorunu yaşayan belki binlerce tutuklu veya hükümlü var. Dolayısıyla bu talebin karşılanmıyor olması hem bir insan hakları ihlali hem de ‘insan’ olmaya da aykırı bir durum.” ifadelerini kullandı.

HÜKÜMETİN ALEVİLER İLE İLGİLİ VAATLERİ HAVADA KALMIŞ

24 Haziran seçimleri öncesi hükümetin Alevilerle ilgili vaatleri olduğunu hatırlatan Av. Onur Cingil; “Anlaşılan o ki Cem Evleri’ne hukuki statü getireceğinin açıklayan hükümetin vaatleri havada kalmış. Hukuki statüyü bırakın, bir tutuklunun bir Alevi dedesi ile görüşmesi dahi engelleniyor. Bu kabul edilemez” diye konuştu.

PROTOKOLDE DE YOK SAYILMIŞTI

Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında 2011 yılında imzalanan Tutuklu ve Hükümlülerin Ahlaki Gelişimlerini Sağlamaya Yönelik Protokol'de de sadece "dini yükseköğrenim görmüş müftü, müftü yardımcısı, şube müdürü, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve imam-hatipleri" kapsadığı hükmü yer almıştı.

eren erdem alevi dede cumhuriyet halk partisi chp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası