Engelli Hakları Forumu dayanışmaya davet etti

İstanbul’da Engelli Hakları Forumu üyeleri Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaparak kamusal hayatta yaşadıkları sorunları dile getirdi.

Engelli Hakları Forumu dayanışmaya davet etti

Sendika'da yayınlanan habere göre, Engelli Hakları Forumu üyeleri adına basın açıklamasını okuyan Merve Demirdöven “Engeller dolayısıyla engelliler için ‘evde müebbet hapis’ ya da ‘süresiz sokağa çıkma yasağı’ hükmünü koruyor” diyerek sözlerine başladı. Demirdöven engellilerin kamusal hayatta yaşadıkları sorunları şöyle anlattı:

"Yan yana yürümeyelim diye yapılmış daracık kaldırımlar; kod farkı tümseklerinin, elektrik direklerinin, ağaç kıyımlarını görünmez kılmak üzere konulmuş çiçek saksılarının, reklam panolarının, gelişigüzel yerleştirilmiş levhaların ve taşıtlara yönelik bariyer oluşturan mantarların işgali altında.

Yalnızca tekerleğin dönüşünü kolaylaştırmak üzere tasarlanmış kavşaklar, yaya geçitleri, alt ve üst geçitler rampasız, asansörsüz ya da bozuk asansörleriyle engelliler ve yayalar için ölüm saçıyor.

Toplu ulaşım araçlarında, sesli anons sistemleri, rampalar ya da gösterge panoları ya yok ya da düzgün çalışmıyor. Metrolarda havalandırma sistemleri yetersiz, peronlarda yolcuların raylara düşmelerini önlemek üzere düşünülmüş olan peron ayırıcı sistem yaygın ve standart değil, bir – iki istasyonda var birçok istasyonda yok. bu özelliği algılayan bir görme engellinin her istasyonda aynı beklentiyle davranması kaçınılmaz olduğu için Bu durum büyük bir risk anlamına gelmektedir. Görme engelliler özelinde bir başka tehlike ise yürüyen merdivenlerde giden ve gelen merdiven ayırımını belirginleştiren bir çözümün olmayışıdır."

'ENGELLİLER SEÇİMLERDE DE YOK SAYILDI'

Engellilerin yok sayıldığını, bu yaklaşımın 24 Haziran seçimlerinde YSK’nın uygulamalarında da görüldüğünü ifade eden Demirdöven şunları söyledi:

"Mevcut yapıların engelliler için uygunlaştırılmasının beklendiği koşullarda; hafriyat kamyonlarının ve devasa iş makinalarının kentlilere ölüm ve sakatlık tehdidi savurduğu kentlerde yaşam alanları birer şantiyeye dönüştürülürken, tekrar tekrar yıkılıp yapılan hastane, okul, kamu binaları,  park ve spor alanları gibi kamusal alanların engellileri dışarıda bırakan tasarımlarla yapılandırılması bir yok sayma yaklaşımıdır.

Nitekim Bu yok sayma tavrı geride kalan seçimlerde de gözlenmiş, oy kullanabilecek durumdaki zihinsel engellilere oy kullandırılmamış, seyyar sandığa başvurmayan engelliler sandığa ulaşamadan geri dönmüş, kendi başına oy kullanmak isteyen görme engelliler de YSK tarafından kendi kaderleriyle baş başa bırakılmıştır."

EĞİTİME ERİŞİM ENGELİ

"Engellendiğinin bilincinde olan herkesi, her yer ve her şey erişebilir oluncaya kadar sokakta olmaya, mücadele etmeye ve hayata karışmaya çağıran Demirdöven şunları kaydetti:

İşitme engellilerin kamu kurum ve kuruluşlarında işaret diliyle iletişim kurabilecekleri muhataplar bulamaması ise utanç vericidir.

Çözüm bekleyen yığınla soruna rağmen, Fatih İşitme Engelliler okulunun Tepekent’e taşınması ya da Manisa’da zihinsel engelliler okulunun yolu bile olmayan bir uzaklığa inşa edilmesi eğitime erişim engeli anlamında çarpıcı örnek olmalarının yanı sıra, engellilere yönelik yaklaşımlar anlamında da düşündürücüdür.

Bilgi teknolojisi ve iletişim alanında hizmet veren kurum ve kuruluşların engelliler için çeşitli kolaylıklar, indirimler ve erişilebilir hizmetler sunması için genelgeler yayımlayan BTK, daha kendi web sitesinde engelliler için koyduğu sayfanın çalışmasını sağlayamamış, tüketici şikâyet formundaki güvenlik koduna görme engelliler için bir çözüm getirmemiştir."

'MÜCADELE ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ'

"Bu tablodan anlaşılacağı üzere, meclis yasayla idari ceza düzenlemiş olsa da ilgili bakanlığın yayınladığı genelge ve bürokrasi dayanışması yaptırımı etkisizleştirdiği için, engellilerin bilgiye, haklara, hizmetlere ve mekanlara erişim koşulları her geçen gün ağırlaşmaktadır. Bu nedenle, engelli bireylerin özgürlük, eşitlik ve bağımsızlık mücadelesi olan Erişebilirlik mücadelesinin cahiliyeti de bu oranda belirginleşmektedir. Engellendiğinin bilincinde olan herkesi, her yer ve her şey erişebilir oluncaya kadar sokakta olmaya, mücadele etmeye ve hayata karışmaya çağırıyoruz."

 

engelli hakları seçim eğitim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti