AKP'nin Meclis Başkan adayı belli oldu

AKP'de Meclis Başkan adayı Binali Yıldırım oldu

AKP'nin Meclis Başkan adayı belli oldu

Adalelet ve Kalkınma Partisi (AKP) grubu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yönetiminde olacak isimleri belirlemek için basına kapalı toplantı yaptı. Parlamenter sistemin son Başbakan'ı Binali Yıldırım, AKP'nin yeni dönemde Meclis Başkanlığı için aday gösterdiği isim olarak belirlendi. Ayrıca Meclis Başkanvekili Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop oldu. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) daha önce aday göstermeyeceğini ve ittifakın adayını destekleyeceğini açıklamıştı

GRUP BAŞKANVEKİLLERİ

Toplantıda AKP’nin yeni TBMM grup başkanının Ankara Milletvekili Naci Bostancı olması kararlaştırıldı. Grup başkanvekilleri olarak da Mehmet Muş, Bülent Turan, Cahit Özkan, Özlem Zengin ve Emin Akbaşoğlu’nun isimleri üzerinde uzlaşıldı.

YILDIRIM'DAN İLK YORUM

Yıldırım, adaylığıyla ilgili açıklamada, "Vatana millete hayırlı olur inşallah. Başka adaylar da çıkabilir" dedi.

Yıldırım, "İlk turda sonuçlanır mı?" sorusu üzerine "Bilemem, Meclis iradesine ben karar veremem. Meclisimiz, milletvekillerimiz ne derse o olur" diye konuştu.

Kendisinin daha önce TBMM Başkan adaylığına ilişkin soruya verdiği "Allah bir kapıyı kapatır, bir kapıyı açar" şeklindeki yanıtın hatırlatılması üzerine Yıldırım, "Kapı açıldı, gidiyoruz" ifadesini kullandı.  

AKP Grup Başbakanı Naci Bostancı ve grup başkanvekilleri, Yıldırım'ın Meclis Başkanı adaylık başvurusunu TBMM Başkanlığı'na sundu.

'PERŞEMBE SONUÇLANIR'

Başvuru sonrası açıklama yapan Bostancı, "Süreç başlamış oldu. Diğer partilerle görüşme şeklinde bir durum yasaya göre de şık olmayacak. Milletvekilleri müracaat edenleri görecek ona göre oy kullanacaklardır. Perşembe günü üçüncü turda sonuçlanır" diye konuştu.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları bugün başlayacak, 11 Temmuz Çarşamba günü saat 24.00'te sona erecek. TBMM Başkanlığı seçimi 12 Temmuz Perşembe günü yapılacak.

Seçimlerde, birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki (400 oy) çoğunluğu, üçüncü turda ise salt çoğunluk (301 oy) aranacak.

akp meclis başkanlığı binali yıldırım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası