OHAL'ın son KHK'sı OHAL'in devamına ihtiyaç bırakmayacak

Son Başbakan Binali Yıldırım, OHAL’i 18 Temmuz’da kaldıracaklarını ancak yarın çıkaracakları KHK ile OHAL’deki yetkileri kullanmaya devam edeceklerini söyledi

OHAL'ın son KHK'sı OHAL'in devamına ihtiyaç bırakmayacak

Parlementer sistemin son başbakanı olma özelliği olan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili Binali Yıldırım, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Oy ve vekil sayısındaki düşüşün mesajını aldıklarını söyleyen Yıldırım, buna karşın MHP ile bir iç yarışa gerek duymadıklarını, amaçlarının bir olduğunu belirtti.

Seçim ile birlikte elde ettikleri krediyi, ülkenin sorunlarını çözmek için kullanmak zorunda olduklarını ifade eden Yıldırım, önce gerçekçi olmaktan, ardından yine hem faizi hem enflasyonu aşağı çekecekleri tedbirlerden söz etti:

"Gerçekçi olmamız lazım. Türkiye ‘açık’la büyüyen bir ülke. Petrol üretimi yok, enerji açığı var. Aynı zamanda bütçe açığı da veren bir ülke. Çift açıkla büyüyor, büyümesini de sürdürmesi lazım. Bunu nasıl yapacağız? Faizleri aşağıya indirmek, enflasyonu aşağıya çekmek ana önceliklerin başında geliyor. Bunun için tedbirler alınacak."

OHAL'DEKİ YETKİLER KANUNLARA TAŞINIYOR

Erdoğan’ın seçim öncesindeki sözleri doğrultusunda OHAL’in 18 Temmuz’da son bulacağını kaydeden Yıldırım, buna ilaveten OHAL’de kullanılan yetkilerin normal kanunlara taşınacağını söyledi ve böylece OHAL’in süreklileştirilmesinin işaretini verdi:

"İhtiyaç varsa olağanüstü haldeki yasal yetkileri normal kanunlarına taşıyacağız. Muhtemelen yarın son KHK’mizi, olağanüstü KHK’mizi yayımlayacağız ve orada bu terörle mücadelenin OHAL kalktığı zaman zaafa uğramaması için ihtiyaç olan düzenlemeler de yer alacak. Çünkü bu güvenlik meselesi. Böylece bu süreci tamamlamış olacağız."

 

binali yıldırım akp ohal khk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti