24 Haziran seçimlerinin kesin sonuçları açıklandı

Yüksek Seçim Kurulu, 24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin kesin sonuçlarını açıkladı.

24 Haziran seçimlerinin kesin sonuçları açıklandı

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) açıkladığı kesin seçim sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52,59, Muharrem İnce yüzde 30,64, Selahattin Demirtaş yüzde 8,4, Meral Akşener yüzde 7,29 oy aldı.

Milletvekilliği kesin seçim sonuçlarına göreyse Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yüzde 42.56, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yüzde 22,65, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yüzde 11.70, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) yüzde 11.10, İYİ Parti yüzde 9.96, Saadet Partisi 1.34, Vatan Partisi 0.23 oy aldı. Bu sonuçlara göre, Meclis'te AKP 295, CHP 146, HDP 67, MHP 49, İYİ Parti 43 milletvekili çıkardı.

24 Haziran'da yapılan seçimlerle ilgili itiraz süreci de bugün saat 17.00 itibariyle tamamlanmış oldu.

'EN AZ İKİ SEÇİMLİK MALZEMEMİZ HAZIR'

Erken seçim tartışması olduğu belirtilerek, YSK'nin bir erken seçime hazır olup olmadığı sorusuna Güven, "Arkadaşlar, o benim işim değil. Biz her seçim bittiğinde bir sonraki en az iki seçimlik malzememizi hazırlarız. Bunu her zaman söylüyorum. Ama erken seçim kararı alıp almamak benim işim değil. O siyasi iradenin işi. YSK her zaman hazır durumda olmak durumundadır. Bugüne kadar hep hazır olduk. Bundan sonra da hazır olacağız." yanıtını verdi.

Güven, seçim sürecinin tamamlanmasının ardından sonraki seçimlerle ilgili eksikler ve ihtiyaçlar konusundaki çalışmalarının devam edeceğini, bunun rutin işleri olduğunu kaydetti.

ysk seçim cumhurbaşkanlığı recep tayyip erdoğan muharrem ince selahattin demirtaş meral akşener mhp akp iyi parti chp hdp saadet vatan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti