Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun Haziran ayı verileri açıklandı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun her ay basına yansıyan haberlerden derleyerek oluşturduğu analizler kapsamında hazırlanan raporu bu ay da yayınlandı. Rapora göre, geçtiğimiz ay içinde 39 kadın öldürüldü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun Haziran ayı verileri açıklandı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Haziran ayı içerisinde yaşanan ve basına yansıyan kadın cinayetleri, kadına şiddet ve çocuğa şiddet ile çocuk istismarı haberlerini raporlayarak veri analiz raporu oluşturdu. Rapora göre, 2018 yılının haziran ayında 39 kadın öldürüldü, 22 kadına ise cinsel şiddet uygulandı. Raporda yer alan bazı detaylar şu şekilde:

Bir önceki aya göre kadın cinayetlerinde artış yaşanırken, cinayetlerde şiddetin boyutu da arttı, canice cinayetler gerçekleşti. Bu ay 9 kadının ölümü şüpheli ölüm olarak değerlendirilirken, 18 kadının ölüm sebebi tespit edilemedi.

Haziran ayında kadınların 9’u şüpheli ölümle hayatlarından oldu, 18’i tespit edilemedi, 5’i kendi hayatına dair karar almak isterken, 4’ü boşanmak, 2’si ayrılmak istediği  ve 1’i başka bir kadını korumak istediği için öldürüldü.

Bu ay kadın cinayetlerinde 14’ünün faili tespit edilemezken, 11’i evli olduğu erkek tarafından, 5’i akrabası, 3’ü imam nikahlı olduğu erkek, 2’si boşandığı erkek, 2’si erkek arkadaşı, 1’i oğlu ve 1’i babası tarafından öldürüldü. Haziran ayında öldürülen kadınların 36’sının koruma kararının olup olmadığı tespit edilemezken,1’inin koruma talebinin bulunduğu ve  2’sinin boşanma davasının olduğu biliniyor. Öldürülen kadınların 9’u 36-65 yaş aralığındayken, 6’sı 26-35 yaş arasında, 6’sı 19-25 yaş arasında yer aldı.

İzmir’de 19 yaşındaki Yusufcan Ö., kendisinden ayrılmak isteyen M.Y’nin evine gidip bıçakla saldırıda bulundu; kızını korumak isteyen M.Y’nin annesi Fadime Y. saldırı sonucu hayatını kaybetti.

İstanbul’da 21 yaşındaki Meryem Aydoğdu, imam nikahlı olduğu Ömer Varol tarafından ayrılmak istediği için ateşli silahla öldürüldü.

Şırnak’ta 32 yaşındaki Esra Köşker, boşanmak istediği için evli olduğu Vehbi Köşker tarafından ateşli silahla öldürüldü. Esra Köşker’in koruma kararı bulunuyordu.

Kocaeli’nde polis İbrahim Y., kendinden boşanmak isteyen Elif Kaya Y’yi çocuklarının gözleri önünde ateşli silahla öldürdü.

Antalya’da Fatma F., kendi hayatına dair karar alma istediği için imam nikahlı olduğu İbrahim E. tarafından boğularak öldürüldü.Kadınların 19’u tanımadığı, 1’i akrabası, 1’i öğretmeni ve 1’i  tanıdığı cinsel şiddete erkekler tarafından maruz kaldı.

Kocaeli’nde 17 yaşında bir genç kadın olan E.A.’ya yirmiden fazla erkeğin tecavüz ettiği iddia edildi. Tıbbi kontrol sonrası 24 kişi gözaltında alındı, soruşturma başlatıldı.

 

ÇOCUK İSTİSMARI DEVAM EDİYOR

Çocuk istismarına dair basına yansıyan haberlerden sadece 24 çocuğun bu suça maruz kaldığına ulaşıldı. Bu ay çocukların 10’u tanımadığı kişiler, 5’i akrabası, 4’ü öğretmeni, 1’i patronu, 4’ü tanıdığı kişiler  tarafından istismara uğradı. İstanbul’da 10 yaşındaki K.C, dayısının arkadaşı olan Hayri A. tarafından kamusal alanda tecavüze uğradı. Hayri A.’nın bundan önce de çocuk istismarı suçundan 2013 senesinde hüküm giydiği ve denetimli serbestlikten faydalandığı öğrenildi.

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE OY KULLANAMAYAN KADINLAR

Ülkenin en kritik seçimlerinden biri olan 24 Haziran seçimlerinde sığınma evlerindeki 12 bin kadının oy kullanması engellendi.

FLORMAR İŞÇİLERİNİN EYLEMİ DEVAM EDİYOR

Flormar’a bağlı olan işçi kadınlar sendikal ve çalışma haklarına sahip çıkmaya devam etti. Direnişleri 45 günü aşarken sosyal medyada da kadınlar #FlormarVeYvesRochereBoykot etiketinde buluştu.

İstanbul’da “itaatsizlik” gerekçesiyle işten çıkartılan Derya Koçak, haksız yere işten çıkartıldığını ifade ederek oturma eylemi gerçekleştir. Koçak’a kadınlar destek verdi.

ONUR YÜRÜYÜŞÜ YASAK TANIMADI

1 Temmuz’da gerçekleştirilecek olan Onur Yürüyüşü’nün yasaklanmasına karşı, bu yasak ararını tanımadığı ilan eden kadınlar sosyal medyadan #Pride #OnurYürüyüşü ve#OnurYürüyüşüYasakTanımaz etiketlerinde bir araya gelerek yürüyüşe destek verdi.

kadın cinayetlerini durduracağız platformu kadın cinayetleri kadına şiddet çocuk istismarı çocuğa şiddet rapor analiz erkek seçim oy flormar işçi onur yürüyüşü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Bakanlık ‘Bulgu yok’ demişti: Katil zanlılarına ‘cinsel istismar’ suçlaması
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi
Küresel ölçekte ilk göç anlaşması kabul edildi