Bianet'in 'Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik El Kitabı' çıktı

Bianet'in "Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik El Kitabı”nın tanıtımı yapıldı.

Bianet'in 'Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik El Kitabı' çıktı

Bianet'in haberine göre, Bianet'in “Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik El kitabı”nı bugün AtölyeBİA’da düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı

El kitabının önsözünü yazan BİA Eğitim Danışmanı Prof. Dr. Sevda Alankuş'un açılış konuşmasının ardından, yazarları Çiçek Tahaoğlu ve Elif Akgül el kitabı hakkında bilgi verdi.

El kitabı bugünden itibaren kitapçılarda yerini aldı. Ayrıca el kitabına Türkçe, Kürtçe ve İngilizce olarak BİA Kitaplığı'ndan erişime açıldı.

ALANKUŞ: DENEYİMLERİN ÜRÜNÜ

BİA eğitim danışmanı ve Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş'un açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte Alankuş el kitabının oluşturulma sürecine dair bilgiler verdi. Bianet ilk kurulduğu yıldan beri benzer projeler yaptıklarına dikkat çeken Alankuş "Bu projelerin çoğu eğitim çalışmalarımızın bir sonucu. Kitap ise tüm deneyimlerimizin" dedi.

"Bu süreçte Türkiye'nin on kadar kentine gidip sivil toplum kuruluşlarıyla, gazetecilerle, gazetecilik öğrencileriyle buluştuk ve toplumsal cinsiyet odaklı habercilik atölyeleri gerçekleştirdik. Bu atölyeler sonucunda ortaya çıkan birikim ve buna ek olarak Çiçek Tahaoğlu ve Elif Akgül'ün yıllardır Bianet'te birlikte yürütmüş oldukları kadın ve LGBTİ odaklı habercilik perspektifiyle ve o perspektif zaman içersinde daha da genişleyerek ve kuşkusuz Bianet içerside harmanlanarak çıkan bu pratik atölye çalışmaları içersinde yeniden biçimlendi. Kaos GL'in katlarıyla yeni bir forma dönüştü. Ve sonuçta bu kitabımız ortaya çıktı."

AKGÜL: BAHANE ÜRETİLMEMESİ İÇİN HAZIRLADIK

Bianet’in eski ifade özgürlüğü haberleri editörü Akgül bu el kitabına neden ihtiyaç duyulduğunu anlattı. Akgül, haber merkezlerinde ve yönetim kadrolarında kadın ve LGBTİ+ temsiliyetinin azlığının haberlere de yansıdığını vurguladı.Bu meselenin sadece kadın ve LGBTİ+’lara bırakıldığını söyleyen Akgül şöyle konuştu:

“Haber merkezlerinde kadın ve LGBTİ+ haberleri genellikle bu konuda duyarlılığı olan gazeteci kadınlara kalır. Editör ve muhabirlerin çoğu ‘Ben bu konudan anlamam’ diyerek, bu haberleri yapmaktan kaçınır. Bu el kitabını bundan sonra gazetecilerin ‘Ben toplumsal cinsiyet odaklı nasıl bakılır bilmiyorum’ diye bahane üretmemesi için hazırladık” dedi.

TAHAOĞLU: ERİL ANLATIYI TERSİNE ÇEVİRECEK

Bianet kadın ve LGBTİ haberleri editörü Tahaoğlu ise el kitabının nasıl hazırlandığını anlattı:

“Bu el kitabında aslında Bianet’in toplumsal cinsiyet odaklı habercilik pratiğini yazıya döktük. Kitapta da belirttiğimiz gibi, toplumsal cinsiyet odaklı habercilik, hak haberciliği tercihinin bir parçası. Bu tercihin pratiğe nasıl geçirileceğine dair bir rehberin, medyada eşit temsiliyetin önünü açmasını umuyoruz. Bu el kitabıyla medyadaki toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştiren haber dili ve yaklaşımını, yaygın eril anlatıyı tersine çevirecek tavsiyeler vermeye; habercilik için bir alternatif sunmaya çalıştık.”

KİTAPTA NELER VAR?

Tasarımını Büşra Erinkurt'un yaptığı  “Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik El kitabı”nda “Toplumsal cinsiyet odaklı habercilik nedir?”, “Kadınlar ve LGBTİ+’lar ne zaman haber olur? Ne zaman haber olmaz?”, “Haberde cinsiyetçilikten kaçınmak için 14 madde” gibi başlıklar yer alıyor.

Bunun yanısıra, sivil toplumla, şiddete maruz bırakılmış haber özneleriyle, toplumda ayrımcılığa maruz kalan kesimlerle iletişim kurarken ve söyleşi yaparken gazetecilerin; basınla iletişim kurarken de sivil toplum çalışanlarının dikkat etmesi gereken noktalar anlatılıyor.

Ayrıca haber dili ve görsellerinde eşitliğin sağlanması için tavsiyeler, haber örnekleri üzerine analizler ve Bianet editörlerinin haber odasından deneyimlerini de kitapta bulabilirsiniz.

PROJE HAKKINDA

Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik El kitabı'nda IPS İletişim Vakfı Yayınları'ndan çıkan Kadın Odaklı Habercilik'te genel çerçevesi çizilmiş yaklaşım Bianet’in ilerleyen yıllardaki habercilik pratiğiyle zenginleşti, LGBTİ+ odaklı habercilikle de genişledi.  

Sevda Alankuş'un hazırladığı Kadın Odaklı Habercilik'in ilk baskısı Ekim 2007’de ve gözden geçirilmiş ikinci baskısı Aralık 2012’de çıktı.

El kitabı, Nisan 2016-Haziran 2018 aralığında Avrupa Birliği Demokrasi ve İnsan Hakları İçin Avrupa Aracı (DİHAA) Fonu mali desteğiyle gerçekleştirilen Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik El kitabı ve Online Kütüphanesi Projesi kapsamında yayınlanıyor.

Projenin supervizörü Sevda Alankuş, koordinatörü Öznur Subaşı idi. Projeye birlikte başladığımız Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) KHK ile kapatıldı. Proje dahilinde, Kaos GL ile birlikte düzenlenen İstanbul, Mersin, Bursa, İzmir, Eskişehir, Trabzon, Diyarbakır, Muğla, Edirne ve Dersim’de gerçekleştirilen atölyelerde yerel kadın ve LGBTİ örgütleri temsilcileri, gazeteciler, akademisyenler ve iletişim fakülteleri öğrencileri buluşuldu.

Ekim 2016-2017 tarihleri arasında gerçekleşen atölyelerde 269 gazeteci, sivil toplum örgütü temsilcisi ve iletişim fakültesi öğrencisi, öğretim görevlisi ile bir araya geldik. Hep olduğu gibi bu atölyeler de bir karşılıklı öğrenme süreciydi.

bianet el kitabı toplumsal cinsiyet habercilik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti