CHP'li Tanal'dan Soylu'ya suç duyurusu

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP'li Tanal'dan Soylu'ya suç duyurusu

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, 'CHP’liler şehit cenazelerine alınmasın’ talimatını veren İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında, "kanunsuz emir vererek basın yoluyla kanunlara uymamaya ve  suç işlemeye tahrik ettiği ayrıca nefret ve ayrımcılık suçunu işlediği" gerekçeleriyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Tanal, yaptığı açıklamada “Şehidimize kelle diyen onlar, ‘birkaç Mehmet şehit oldu diye Meclis toplanmaz’ diyen onlar, ‘Valiler verdiğimiz talimatlar gereği PKK'ya operasyon yapmadı’ diyen onlar. Ama CHP’lileri şehit cenazelerine almayın diyen de onlar… Hukuk devletinde olması gereken savcıların bir an önce harekete geçmesi, Sayın Soylu’nun da savcıları beklemeden istifa etmesidir” dedi.

Skandal açıklamanın İç İşleri Bakanlığı makamına yakışmadığını dile getiren Tanal, şunları söyledi:

“Bu ülkenin İç İşleri Bakanı kaostan beslenemez. Hükümet adına iç güvenliğin doğrudan muhatabı İç İşleri Bakanıdır. Ancak Sayın Süleyman Soylu iç güvenliğin muhatabı değil kaosun, ayrımcılığın muhatabı gibi davranıyor. Neden CHP’liler şehit cenazelerine alınmıyor?

Şehidimize kelle diyen onlar, ‘birkaç Mehmet şehit oldu diye Meclis toplanmaz’ diyen onlar, ‘Valiler verdiğimiz talimatlar gereği PKK'ya operasyon yapmadı’ diyen onlar. Ama iş CHP’ye gelince şehit cenazelerine almayın diyen de onlar. İç İşleri Bakanı’nın vermiş olduğu talimat tam olarak kanunsuz emirdir.

Valilere vermiş olduğu 'CHP’lileri cenazeleri kabul etmeyin' emri ayrıca, TCK’nın 'Nefret ve Ayrımcılık' başlıklı 122. maddesine de aykırıdır. Dil, ırk, milliyet, renk, cinsiyet, engellilik, siyasi düşünce, felsefi inanç, din veya mezhep farklılığından kaynaklanan nefret, kanunlarımızca cezalandırılır. Soylu’nun söylemleri CHP’lileri tamamen dışlayan, toplumun dışına itmeye çalışan birtakım sözlerden ibarettir ve suç teşkil etmektedir. Konuşmasında CHP’lilerin cenazelere alınmasın emri vermesi CHP’yi hedef göstererek siyasi algı yaratmaktan başka bir şey değildir.

Öte yandan Soylu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunumuzun 214’üncü maddesinde yer alan 'Suç İşlemeye Tahrik', 217’inci maddesi 'Kanunlara Uymamaya Tahrik' suçlarını işlemiş üstüne bir de bunu 218’inci maddede yer aldığı gibi 'basın ve yayın yolu ile' işlemiştir.  Bu da suçunu ağırlaştırıcı kılmıştır.

Bu sebepledir ki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 122’inci, 217’inci ve 218’inci maddeleri ve Anayasanın 137’inci maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyet ettim. Hukuk devletinde olması gereken savcıların bir an önce harekete geçmesi, Sayın Soylu’nun da savcıları beklemeden istifa etmesidir.”

 

mahmut tanal suç duyurusu süleyman soylu iç işleri chp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti