İran’da hükümete istifa çağrıları

İran’da yaşanan ekonomik kriz sonrası muhalefetin hükümeti istifaya çağırmasının ardından bu girişim geniş çevreler tarafından desteklendi.

İran’da hükümete istifa çağrıları

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran'la olan nükleer enerji anlaşmasını tek taraflı feshetmesinden sonra İran’a yönelik başlatılan ambargo politikalarından sonra doların bir anda fırlaması, İran’daki ekonomik krizi derinleştirdi. İranlı esnaf ve tüccarlar yaşanan krizi gerekçe ederek boykot kararı aldı. İran’da başlayan boykot toplumun çeşitli kesimlerinden destek alınca, İran’daki muhalefetin bir kısmı hükümeti istifaya çağırmaya başladı.

RUHANİ'DEN İSTİFA ÇAĞRILARINA SERT YANIT

Dünya basınında yer alan haberlere göre, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ekonomik kriz nedeniyle hükümete yöneltilen istifa çağrılarını reddetti.

Ruhani, devlet televizyonundan canlı yayımlanan konuşmasında, ülkedeki ekonomik krize ilişkin hükümete yöneltilen eleştirilere yanıt verdi.

Halkın çektiği zorluk ve sıkıntıların ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyen Ruhani, "Birlik olursak ve basiretli davranırsak bütün sorunların üstesinden geliriz" ifadelerini kullandı. Ruhani, hükûmetin seçimlerde 24 milyon oy alarak göreve geldiğini ve tüm ülkenin güvenine sahip olduğunu söyledi. "Eğer bazıları hükümetin korktuğunu ve kenara çekileceğini düşünüyorsa yanlış düşünüyor. Hükümet istifa etmeyecek" diye konuştu.

'ABD KOMPLO PEŞİNDE'

Ruhani, ABD’ye tutumuna ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. ABD'nin ülkesine siyasi ve ekonomik baskılar yaptığını belirten Ruhani, "Dünyaya zorluklara göğüs gereceğimizi fakat bağımsızlık ve özgürlüğümüzden taviz vermeyeceğimizi göstermeliyiz. Hiçbir vatansever yalancı Amerikalılara boyun eğmez" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmadan çekilmesinin ülkesine karşı bir komplo olduğunu ifade eden Ruhani, "ABD, siyonistler ve diğer kötülük isteyenler Trump'ın anlaşmadan çekilmesinin hemen ardından bizim de anlaşmadan çıkmamızı beklediler ancak biz bu komployu boşa çıkardık" değerlendirmesinde bulundu.

Ülke içindeki siyasi tartışmaların ABD ile yürütülen mücadeleye zarar verdiğini belirten Ruhani, "ABD'ye teslim olmayacağız. Halkın izzetini koruyacak ve ABD'ye diz çöktüreceğiz" dedi.

HAMANEY, YARGININ HAREKETE GEÇMESİNİ İSTEDİ

Yaşanan krize ilişkin İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de bir açıklama yaptı. Ekonomik kriz nedeniyle yapılan protesto gösteriler nedeniyle "ülkedeki ekonomik güvenliği bozanlara karşı yargı harekete geçmelidir” çağrısında bulunan Hamaney, ardından başkent Tahran'daki konutunda Yargı Erki Başkanı Ayetullah Sadık Laricani ve yargı yetkililerini kabul etti.

İran Yargı Erki Başkanı Laricani, dün yaptığı bir açıklamada, döviz ve altın piyasasında manipülasyon yapanların idamla yargılanabileceği uyarısında bulunmuştu.

iran ruhani hamaney
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası