'Kariyerinde ilk kez Erdoğan’ın popülaritesi azalıyor'

Times Gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi kariyerinde ilk kez popülaritesinin azalmakta olduğunu yazdı.

'Kariyerinde ilk kez Erdoğan’ın popülaritesi azalıyor'

BBC Türkçe’nin aktardığı haberde seçimlerin Türkiye’de yeni siyasi sistemi uygulamaya koyacağı hatırlatılarak, “(Yeni sistem) cumhurbaşkanına devasa bir güç veriyor, başbakanlık görevini kaldırıyor ve meclisin etkisini azaltıyor” dendi.

Times gazetesine göre bir seçim anketi, Erdoğan’ın zorlu bir rekabetle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Buna göre Erdoğan’ın Kasım 2015’te yüzde 50,1 olan destek oranı, yüzde 48,3’e düşmüş durumda.

Metropoll araştırma şirketiyle birlikte anketi yürüten düşünce kuruluşu Amerikan İlerleme Merkezi’nden (CAP) Max Hoffman, “Onu (Erdoğan’ı) pragmatik nedenlerle desteklemiş olanlar şimdi tereddüt ediyor” dedi ve ekledi: “Az dindar, merkez-sağ Türkler arasındaki popülaritesi ekonomiyi herkesten daha iyi idare edeceği inancında yatıyordu, ancak şimdi bu sarsılıyor. Anketimiz Suriyeli mülteciler ile ülkenin eğitim sistemine ilişkin yaygın bir öfke olduğunu da gösteriyor. ‘Erdoğan yorgunluğu’ var gibi. 15 yıllık iktidar ve sürekli onu gösteren medya sonucu, pek çok Türk ondan yorulmuş durumdalar.”

Ankete göre, ekonominin iyi idare edildiğini düşünenlerin oranı ise yüzde 40,7 oranında.

erdoğan times seçim cumhurbaşkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Londra’da 'Yokoluş İsyanı'
Berat Günçıkan hayatını kaybetti
Berat Günçıkan hayatını kaybetti