İspanya'nın sosyal demokrat Başbakanı, faşist Franco'nun kemiklerini anıttan çıkartıyor

İspanya'nın yeni Başbakanı Pedro Sanchez, faşist diktatör Francisco Franco'nun kemiklerinin anıt mezarından çıkarılarak, mezarın bir mutabakat anıtına dönüştürülmesi çağrısı yaptı.

İspanya'nın sosyal demokrat Başbakanı, faşist Franco'nun kemiklerini anıttan çıkartıyor

Pedro Sanchez, kamu yayın kuruluşu TVE'ye verdiği röportajda, İspanya'nın "İspanyolları ayıran sembollere tahammül edemeyeceğini" belirterek, faşist diktatör Francisco Franco'nun anıt mezarının bulunduğu alanın dönüştürülmesi çağrısı yaptı.

Mezarın bulunduğu alana bir "mutabakat" anıtının inşa edilmesi düşüncesini dile getiren Sanchez, Franco'nun kemiklerinin anıt mezarından çıkarılarak ailesine teslim edilmesi için çalışma başlatacaklarını ifade etti. 

'YARALARI AÇMAK DEĞİL KAPATMAK İSTİYORUM'
İki hafta önce hükümete gelen sosyal demokrat Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) lideri Sanchez, Franco'cu olmakla suçlanan ve diktatörün kemiklerinin mezarından çıkarılmasına karşı çıkan Hristiyan demokrat Halk Partisi'nin (PP) iddiasının aksine niyetinin "yaraları açmak değil, kapatmak olduğunu" söyledi. 

Sanchez'in önerisine Podemos ve merkez sağ Ciudadanos partilerinden destek geldi. Öte yandan, bütün itiraz ve eleştirilere rağmen devletten mali yardım alan Francisco Franco Vakfı'nın diktatörün anıt mezarının olduğu gibi kalması, "ölülere saygı gösterilmesi" talebiyle başlattığı imza kampanyası dün akşam itibariyle 24 bin imzaya ulaştı.

"Böyle bir şey, geçmişinde faşist diktatörlükler yaşayan Almanya ve İtalya'da hayal bile edilemez" diye konuşan Sanchez ise, anıt mezarın bulunduğu Valle de los Caidos'u (Toprağa Düşenler Vadisi) İspanya İç Savaşı tarafları anısına "mutabakat" ve "barış" anıtına çevirmek istediğini kaydetti.

Kaynak: soL

sanchez ispanya franko başbakan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası