Hollanda’da ‘Muhammed peygamber karikatür yarışması’na izin verildi

Hollanda’da ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders’in duyurduğu ‘Muhammed peygamber karikatür yarışması’na izin verildi.

Hollanda’da ‘Muhammed peygamber karikatür yarışması’na izin verildi

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, Hollanda’da ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders’in duyurduğu ‘Muhammed peygamber karikatür yarışması’ ile ilgili Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörü (NCTV) Dick Schoof tarafından bir açıklama yapıldı ve yarışmayla ilgili herhangi bir güvenlik riski bulunmadığını bildirdi.

Koordinatör, karikatür sergisinin sıkı güvenlik önlemlerinin bulunduğu parlamento binasında kapalı bölümde yapılacağı için, güvenlik açısından risk oluşturmadığını söyledi. Böylece karikatür yarışması ve sergi konusunda önemli bir engel kalmadı.

Aşırı sağcı lider Wilders, yarışmanın ifade özgürlüğüne yönelik baskılara tepki olarak düzenlendiğini söylemişti.

Yarışmada birinci olan karikatüre 5 bin avro, ikinciye ise 2 bin 500 avro ödül verilecek.

Wilders, yarışmanın herkese açık olduğunu ve Hristiyanların en önemli dini bayramı olan Noel’den önce sonuçlanacağını açıklamıştı.

KARİKATÜR KRİZİ

Yaklaşık üç sene önce ABD’nin Texas eyaletinde Muhammed peygamberin karikatürlerinin de sergilendiği bir binaya ateş açan iki kişi, güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştü.

Muhammed peygamber karikatürleri yayınlayan Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo’nun Paris’teki ofisi 7 Ocak’ta iki silahlı saldırganın hedefi olmuş, 12 kişinin öldürüldüğü saldırıyı Arap Yarımadası el Kaidesi üstlenmişti.

Daha sonra da Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, çizdiği Muhammed peygamber karikatürleri nedeniyle 2007 yılından bu yana polis koruması altında yaşayan karikatürist Lars Vilks’in katıldığı bir ifade özgürlüğü toplantısına silahlı saldırı düzenlenmişti.

hollanda muhammed peygamber karikatür
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası