Cari açık Nisan ayında 5,4 milyar dolar oldu

Merkez Bankası, Nisan 2018 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı.

Cari açık Nisan ayında 5,4 milyar dolar oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı, Nisan 2018 dönemine ait verilere göre cari açık bir önceki yıla göre 1,7 milyar dolar artarak 5,4 milyar dolara ulaştı. Beklentiler ise 5,3 milyar dolardı civarındaydı.

TCMB yaptığı açıklamada, bu 1,7 milyarlık artış konusunda hizmetler dengesinden kaynaklanan net girişlerin bir önceki yılın aynı ayına göre 375 milyon dolar artarak 1 milyar 474 milyon dolar olarak gerçekleşmesine rağmen, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının 1 milyar 817 milyon dolar artarak 5 milyar 462 milyon dolara ve birincil gelir dengesi açığının 279 milyon dolar artarak 1 milyar 489 milyon dolara yükselmesi etkili olduğunu aktardı.

Merkez Bankası’nın raporuna göre hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 366 milyon dolar tutarında artış gösterek 1 milyar 122 milyon dolara yükseldi. Gelen turist sayısındaki artışa bağlı olarak turizm gelirlerindeki yükseliş bu gelişimde rol oynadı.

Aynı raporda birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışların, bir önceki yılın aynı ayına göre 269 milyon dolar artarak 1 milyar 423 milyon dolar olduğu da aktarıldı. Dış ticaret açığında artışın temel nedeniyse petrol fiyatları başta olmak üzere emtia fiyatlarındaki artış nedeniyle ithalatta görülen hızlı yükseliş. Önümüzdeki aylarda da ithalattaki artışın sürmesi ve cari açığın yıl sonunda 60 milyar dolar seviyesini aşması bekleniyor.

Resmi rezervlerde Nisan'da 2,76 milyar dolar rezerv artışı gözlenirken, net hata noksan kalemi Nisan ayında 264 milyon dolar oldu. Net hata ve noksan Ocak-Nisan arasındaki dönemdeyse 3,8 milyar dolar olarak duyuruldu.

tcmb merkez bankası cari açık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası