Flormar'da 120 işçinin direnişi devam ediyor

Makyaj ve bakım ürünleri markası Flormar'ın Gebze'deki fabrikasından sendikalı oldukları için çıkarılan işçilerin eylemleri devam ediyor.

Flormar'da 120 işçinin direnişi devam ediyor

Flormar’daki işlerinden sendikalı oldukları için çıkarılan yaklaşık 120 işçinin fabrika önünde başlattığı eylem 12. gününde devam ediyor. Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, eylemdeki arkadaşlarına destek veren işçilerin de işlerine son verildiğini söyledi.

Ünlü kozmetik firması Flormar, Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki fabrikada çalışan çoğu kadın 115 işçiyi Petrol-İş Sendikası’nda örgütlenmeye başladıktan sonra işten çıkarmıştı.

İşçilerin fabrika önünde başlattığı eylem bugün 11. gününde

FLORMAR: EYLEM YASA DIŞI

Flormar'ı bünyesinde bulunduran Kosan Kozmetik, BBC Türkçe'ye yaptığı yazılı açıklamada, sendika ile hukuki süreç devam ederken bazı çalışanlarının "hiçbir yasal dayanak olmaksızın ve çalışma kanununa aykırı biçimde iş durdurma, işyerini işgal etme, üretimi durdurma, iş başında olan çalışanları yasa dışı eyleme teşvik etme ve hatta şiddet kullanma gibi girişimlerde bulunduklarını" söyledi.

Şirketin kamuoyunu bilgilendirme metninde de "Eylemler sırasında kendi çalışma arkadaşlarına saldıran ve onları darp eden" kişiler olduğu, bu olayların "yazılı ve görsel olarak kayıt altına alındığı" belirtiliyor.

Ancak şirket, BBC Türkçe'nin bu kayıtları görme talebini yanıtsız bıraktı.

BBC Türkçe'nin gördüğü, bir işten çıkarma ihtarnamesinde ise "mola saatlerinde ve muhtelif zamanlarda yasa dışı Eylem yapan kişilere destek vermeniz, çalışma ortamında huzuru bozmanız, doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunduğunuz tespit edilmiştir" ifadesi yer alıyor.

BBC Türkçe'nin fabrika önündeki eylemi izlediği Çarşamba günü de üç kişi, mola saatlerinde arkadaşlarına alkışla destek verdikleri için yönetim tarafından bir odaya alındıklarını ve kendilerine üretim departmanına geçmedikleri takdirde istifa etmeleri gerektiğinin söylendiğini belirtti.

FLORMAR'IN SLOGANI: 'BİZ KIZLAR İSTERSEK HER ŞEYİ AMA HER ŞEYİ YAPARIZ'

Flormar'da işten çıkarılmalar ya da istifalar sürerken, işçilere destek de büyüyor. Sendikalar ve sivil toplum kuruluşları da zaman zaman destek amaçlı eylemi ziyaret ediyor.Hep birlikte halaylar çekiliyor, şarkılar ve türküler söyleniyor. Flormar işçileri özellikle kadınlardan sosyal medya üzerinden destek görüyor. Markanın "Biz kızlar istersek her şeyi, ama her şeyi yaparız" sloganı hatırlatılıyor. Flormar çalışanları da mücadele etmeye kararlı.11 yıl sonra işten çıkarılan Fatma Atılgan, "Biz haklarımızı istiyoruz. Sonuna kadar da çabalayacağız" diyor.

 

flormar işçi sendika eylem petrol-iş sendikası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası