Skandal ifadeler: 'Savaş karşıtlığının çocuklarımıza sunulması sakıncalı'

Manisa Akhisar’da çocuklar için düzenlenecek ‘Çevreci Afacanlar’ adlı gösterinin yapılması için başvuru reddedildi.

Skandal ifadeler: 'Savaş karşıtlığının çocuklarımıza sunulması sakıncalı'

Hürriyet’ten Gülseven Özkan’ın haberine göre, Eğitim-Sen Manisa Şubesi’nin girişimiyle, İzmir Toprak Sahne Tiyatrosu’nda çocuk ve yetişkin grubuna yönelik gösteri düzenlenecek "Çevreci Afacanlar" isimli gösteri için Akhisar Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuru yapıldı ancak başvuru reddedildi.

Ret gerekçesinde, “Çevreci Afacanlar adlı tiyatro eseri incelenmiş olup, inceleme sonucunda tiyatro metninin 6’ncı sayfasında ‘Bilgican’ adlı tiyatro karakterinin, savaş karşıtlığı ile ilgili sözlerinin oyunun konusuyla alakasız bulunduğu, yine aynı sayfada ‘Yeşil Ağaç’ adlı karakterin şiddet karşıtı sözleri ile çevre temizliği arasında bir ilgi kurulamadığı, ülkemizin içinden geçtiği bu hassas dönemde savaş karşıtlığı gibi siyasal söylemlerin çocuklarımıza sunulmasının sakıncalı olduğuna karar verildiğinden okullarımızda oyun tanıtımı ve afişlerinin asılması uygun görülmemiştir” ifadeleri yer aldı.

Eğitim-Sen Akhisar Temsilcisi Engin Şengül, “Oyunda çevre duyarlılığı konu alınıyor. Şiddet karşıtı sözler var. Öğretmeniz. Öğrencilere şiddete şiddetle yanıt vermenin yanlış olduğunu anlatıyoruz” diyerek karara tepki gösterdi. Akhisar Milli Eğitim Müdürlüğü, kararı tekrar değerlendireceklerini açıkladı.

çevreci afacanlar eğitim-sen tiyatro milli eğitim müdürlüğü savaş karşıtlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Meteoroloji 'Kırbaç Kasırgası' için uyardı
Meteoroloji 'Kırbaç Kasırgası' için uyardı
Bursa’da bir kadın bir erkek tarafından yakılarak öldürüldü
Bursa’da bir kadın bir erkek tarafından yakılarak öldürüldü