Bakan Kaya: İyi hal indirimini kaldırma çalışmaları başlattık

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, bakanlık olarak yeni bir çalışma yaptıklarını, kadına ve çocuk istismarına ilişkin davalarda "iyi hal indirimi" uygulanmaması için çalışma yaptıklarını açıkladı.

Bakan Kaya: İyi hal indirimini kaldırma çalışmaları başlattık

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre Bakan, kadına ve çocuk istismarına ilişkin davalarda "iyi hal indirimini" 2018 yılı içinde kaldırmak için çalıştıklarını ve can güvenliğinin sorun olduğu vakalarda kelepçe uygulamasının artık zorunlu olması gerektiğini belirterek, “Burada sayı 30’du. Bunu 600’e çıkarıyoruz. İl sayısını da ikiden altıya yükselttik. Şiddet uygulayan faile de öfke kontrolü çalışması yapıyoruz. Pilot il olarak Ankara’da 103 kişi tedavi ediliyor” dedi.

Ççocuklarla ilgili meslek gruplarında hizmet veren kişilerin belli aralıklarla sicil kaydının tutulacağını ve periyodik olarak isteneceğini kaydeden Bakan, "Düşünün cinsel istismarda bulunmuş bir öğretmenin mesleğine devam etmesi mümkün mü?” dedi.

Önümüzdeki dönemde nüfusu 100 binin üzerinde olan belediyeler ve büyükşehir belediyelerine de kadın konukevi açma zorunluluğu getireceklerini, açmayana yaptırım uygulayacaklarını dile getiren Bakan, "Reyting kaygısıyla şiddet haberlerinin verilmesine karşıyız. Bu ay içinde RTÜK ve tüm kanalların genel yayın yönetmenleriyle bu konuda bir toplantı yapacağız.” dedi.

 

kadın istismar fatma betül sayan kaya iyi hal indirimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Konsensüs'ten İstanbul için seçim anketi
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası
Tacizi protesto eden öğrencilerden 15’ine uzaklaştırma cezası